Narodowe Granie. Wielkie śpiewanie Moniuszki
Dzieła Stanisława Moniuszki w wykonaniu orkiestr, zespołów jazzowych, folkowych i znanych solistów rozbrzmiewały na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. To kulminacja akcji "Narodowe Granie - Wiwat Moniuszko!", którą zainicjowała para prezydencka.
2019-05-05, 11:31
"Narodowe Granie" ma na celu zjednoczenie Polaków poprzez wspólne wykonywanie i słuchanie muzyki autorstwa znamienitych rodaków. To kolejny projekt rozpowszechniający polską twórczość, obok ciepło przyjętej i szeroko rozpowszechnionej od 2012 roku inicjatywy "Narodowe Czytanie".
Podczas niedzielnej inauguracji akcji "Narodowe Granie" prezydent Andrzej Duda przypomniał, że wkład Stanisława Moniuszki w budowanie tożsamości naszego narodu jest nieoceniony.
Prezydent podziękował artystom za "te niezwykłe aranżacje i piękne zaprezentowanie utworów jednego absolutnie z największych mistrzów muzyki wśród Polaków - Stanisława Moniuszki".
- Mimo tego, że Moniuszko nie zobaczył wolnej Polski, jego wkład w odzyskanie niepodległości, jego wkład w przeniesienie polskiej tradycji, polskiej kultury przez te ponad 100 lat zaborów, jego wkład w rozwój polskiego społeczeństwa, w budowanie tożsamości naszego narodu jest nieoceniony - mówił prezydent.
REKLAMA
Relacja z koncertu
5 maja mija 200 lat od urodzin Stanisława Moniuszki - wybitnego kompozytora, pedagoga, dyrygenta i organisty, twórcy polskiej opery narodowej, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, autora operetek, baletów, kantat i prawie 300 pieśni, wielkiego patrioty żyjącego w trudnych czasach niewoli.
Więcej szczegółów w naszym specjalnym serwisie:
<<< narodowegranie.polskieradio.pl >>>
REKLAMA
Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego utwory kompozytora przez sześć godzin grali i śpiewali artyści reprezentujący różnorodne style i gatunki muzyczne. "Narodowe Granie 2019 - Wiwat Moniuszko!" rozpoczął koncert Polskiej Orkiestry Radiowej. Z muzykami wystąpili śpiewacy: Joanna Moskowicz, Sławomir Naborczyk, Adam Kruszewski i Aleksander Teliga. W programie był między innymi mazur z opery "Straszny Dwór", uwertura do opery "Paria" i tańce góralskie z opery "Halka".
"Narodowe Granie"
Podczas "Narodowego Grania" wystąpili także między innymi: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Warszawska Orkiestra Sentymentalna i Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Odbyła się też prezentacja i nauka tradycyjnych polskich tańców, które poprowadził zespół Janusz Prusinowski Kompania.
W koncercie finałowym uczestniczył prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Na scenie wystąpili: Olga Szomańska, Magdalena Tul, Marek Bałata, Andrzej Lampert, Michał Szpak, zespół Tomasza Filipczaka, Warszawski Chór Papieski im. św. Jana Pawła II, Chopin University Chamber Orchestra.
REKLAMA
Celem akcji "Narodowe Granie" jest popularyzacja polskiej muzyki oraz wzmacnianie tożsamości narodowej poprzez upamiętnienie postaci i dorobku wybitnych polskich kompozytorów.
Organizatorzy wydarzenia: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.
Koncert był transmitowany przez Polskie Radio zarówno na antenie Jedynki, Dwójki, jak i na portalu PolskieRadio.pl.
REKLAMA