"Polska Pomaga". Na ratunek Wenezueli
"Polska Pomaga" to hasło i kampania Caritasu Polska, ale również tytuł koncertu charytatywnego na rzecz ofiar konfliktów. Tym razem dochód ze zbiórki SMS-owej i samego koncertu zostanie przeznaczony na pomoc mieszkańcom dotkniętej kryzysem Wenezueli. Koncert będzie transmitowany na antenie radiowej Dwójki i w TVP.
2019-04-19, 15:20
To już czwarty koncert charytatywny organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z inicjatywy prof. Piotra Glińskiego na rzecz pomocy ofiarom konfliktów na świecie za pośrednictwem Caritasu Polska. Dotychczas dochód z koncertów był przeznaczany na rzecz ofiar konfliktu w Syrii i pomoc dla Aleppo.
Powiązany Artykuł
"Polska Pomaga" CZYTAJ WIĘCEJ
- W ten sposób możemy przynajmniej w małym stopniu pomóc osobom w straszliwym nieszczęściu, które ma miejsce wszędzie tam, gdzie dochodzi do konfliktów - mówił prof. Piotr Gliński, inicjator koncertu.
W Wenezueli pogłębia się najpoważniejszy w historii twego kraju kryzys polityczny i gospodarczy. Trwa tam stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Maduro, 23 stycznia, tymczasowym prezydentem kraju ogłosił się Juan Guaido, który uznał prezydenturę rywala za nielegalną. Z powodu trwającego konfliktu wenezuelska gospodarka znajduje się w zastoju, waluta nie ma praktycznie żadnej wartości, a w sklepach brakuje niemal wszystkich produktów. Z powodu kryzysu humanitarnego Wenezuelę opuściło już prawie 3,5 mln ludzi.
REKLAMA
Prosimy o charytatywne SMS-y pod nr 72052 o treści POLSKAPOMAGA (koszt: 2,46 zł z VAT).
Koncert dla Wenezueli odbędzie się 28 kwietnia, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, tzw. II Niedzielę Wielkanocną, godz. 20.05.
Na jego program złoży się radosna muzyka o tematyce wielkanocnej. W programie znajdą się zarówno tradycyjne polskie pieśni z różnych epok, jak i arcydzieła światowej literatury muzycznej.
Na początku zabrzmi anonimowa kompozycja pochodząca z Ameryki Południowej - Cachua serranita. Następnie wykonana zostanie jedna z najbardziej znanych polskich pieśni wielkanocnych - Chrystus zmartwychwstan jest. Zabrzmi również tradycyjna pieśń wielkanocna z Syrii - Al tar’ eik aeto. Następnie rozbrzmiewać będą przepiękne staropolskie śpiewy, budzące zachwyt nie tylko ze względu na ciekawą warstwę muzyczną, ale również z racji niezwykłości dawnej polskiej mowy. Niezwykle interesująco zapowiadają się także utwory o proweniencji południowoamerykańskiej, które będą się pojawiać pomiędzy pieśniami polskimi. Różnorodność kulturowa tkwiąca głęboko w muzyce nie przeczy bowiem uniwersalności przesłania, jakie niesie tajemnica Wielkiej Nocy. Nie zabraknie również fragmentów dzieł A. Vivaldiego oraz W.A. Mozarta. Zwieńczeniem koncertu będą zaś uroczyste tony najsłynniejszych fragmentów z Mesjasza G.F. Haendla.
Ten zróżnicowany i jakże radosny w swej wymowie program opracował znawca muzyki dawnej - Jacek Urbaniak. Wykonają go znakomici soliści i Zespół Wokalny Polskiej Opery Królewskiej oraz Capella Regia Polona pod dyrekcją Krzysztofa Garstki. Podczas koncertu gościnnie wystąpi syryjski śpiewak i kompozytor - Wassim Ibrahim, a także Robert Siwak - znawca muzyki Orientu i dawnych instrumentów perkusyjnych.
REKLAMA
Na ten szczególny koncert charytatywny zapraszają: minister kultury i dziedzictwa narodowego, Polska Opera Królewska, Muzeum Łazienki Królewskie, Caritas Polska, Telewizja Polska SA oraz Polskie Radio SA.
PROGRAM:
1. Anonim, XVIII w. (Ameryka Płd.) – Cachua serranita
2. Anonim polski XIV-XVII w. – Chrystus zmartwychwstan jest
3. Tradycyjna pieśń wielkanocna z Syrii – Al tar’ eik aeto
4. Mikołaj z Radomia, XV w. – Alleluja
5. Anonim polski, XVI-XVII w. – Wesoły nam dziś dzień nastał
6. Juan de Araujo XVII/XVIII w. – Los Negritos
7. Anonim, sł. Franciszek Karpiński, XVIII w. – Nie zna śmierci Pan żywota
8. Anonim, ze śpiewnika Michała Mioduszewskiego, XIX w. – Zwycięzca śmierci
9. Anonim, ze śpiewnika Jana Siedleckiego, XIX w. – Otrzyjcie już łzy
10. Anonim, XVIII w. (Ameryka Płd.) – Viva Maria
11. J. Botor, XX w. – Misericordias Domini
12. A. Vivaldi – Gloria cz. I
13. W. A. Mozart – Alleluja z motetu Exsultate jubilate
14. G. F. Haendel – Glory to God z oratorium Mesjasz
15. G. F. Haendel – Alleluja z oratorium Mesjasz
WYKONAWCY:
JUSTYNA STĘPIEŃ SOPRAN
ANNA RADZIEJEWSKA MEZZOSOPRAN
SYLWESTER SMULCZYŃSKI TENOR
ROBERT GIERLACH BAS
WASSIM IBRAHIM ŚPIEW, LUTNIA
ROBERT SIWAK BĘBNY EGZOTYCZNE
ADAM MAZUREK FLET
REKLAMA
JACEK URBANIAK FLET, OPRACOWANIE MUZYCZNE
ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
CAPELLA REGIA POLONA
KRZYSZTOF GARSTKA KLAWESYN, DYRYGENT
REKLAMA
28 kwietnia, niedziela, godz. 20.05
Transmisja w TVP 2 oraz Programie 2 PR z Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie
Współorganizatorami koncertu "Polska Pomaga" są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Caritas Polska, Polska Opera Królewska, Muzeum Łazienki Królewskie, Telewizja Polska i Polskie Radio.
REKLAMA