____________________
Data emisji: 24.04.19
Godzina emisji: 12.50
2019-04-24, 13:13
W Świnoujściu podpisano umowę na dofinansowanie rozbudowy Terminalu LNG. Udział w uroczystości wzięli prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Dzięki unijnym środkom w gazoporcie powstaną cztery nowe inwestycje, między innymi bocznica kolejowa i nowe nabrzeże do rozładunku skroplonego gazu.
Prezydent wskazał, że terminal LPG w Świnoujściu pozwala Polsce decydować, od kogo kupować gaz. Polska stanie się ważnym ośrodkiem dystrybucji gazu skroplonego dla Europy Środkowej - zapowiedział z kolei premier.
Piotr Stępiński jest zdania, że rozbudowa Terminala LNG "ma strategiczne znaczenie dla Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego". Wskazał, że inwestycja ma "zmniejszyć uzależnienie od dostaw z kierunku wschodniego".
Gość PR24 ocenił, że "możemy stać się eksporterem gazu ziemnego do państw sąsiednich". Wymienił m.in. Ukrainę i Litwę, jako państwa zainteresowane kupnem gazu z Polski. - Stwarza się nowa możliwość dla polskiego rynku gazu - mówił.
REKLAMA
Do tej kwestii na antenie PR24 odniósł się także Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. - Do tej pory długoterminowe kontrakty na dostawę gazu bardzo chętnie były podpisywane przez polskie rządy. Po części dlatego, że było inne nastawienie do Federacji Rosyjskiej, po części dlatego, że nie było infrastruktury. Raczej nie będziemy podpisywać jako państwo polskie kolejny raz tak długiego i dużego kontraktu z Gazpromem - chyba że premierem będzie Waldemar Pawlak – powiedział Roszkowski. Jak zaznaczył, gaz naturalny, w naszym przypadku LNG, jest doskonałym paliwem transformacji energetycznej. - Transformacja energetyczna od węgla do innych źródeł energii odbywa się przez gaz - podkreślił.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/msze
REKLAMA
REKLAMA