7x24. Oświatowe związki zawodowe zdecydowały o zawieszeniu strajku. Komentarze polityków
Sławomir Broniarz poinformował, że od soboty 27 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk. Protest zawiesiło również Forum Związków Zawodowych. Sytuację w polskiej oświacie w Polskim Radiu 24 komentowali politycy głównych ugrupowań.
2019-04-28, 11:41
Posłuchaj
"Od dzisiaj wchodzimy w nowy etap, który pokaże nowe oblicze naszego protestu. Jesteśmy bowiem w połowie drogi, ale jednoznacznie mogę oświadczyć, że dzisiaj ani jutro, ani w kolejnych dniach nie podpiszemy porozumienia, które rząd zawarł z Solidarnością" - powiedział Sławomir Broniarz. W efekcie zagrożenia egzaminu dojrzałości strajkiem nauczycieli parlament przegłosował nowelizację ustawy prawa oświatowego, dotyczącą klasyfikacji maturzystów. Zgodnie z nią, jeśli rada pedagogiczna nie przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący.
Powiązany Artykuł
Sławomir Broniarz: we wrześniu możliwy strajk, ale nie w tak radykalnej formie
- Państwo polskie pokazało, że nie jest tylko teoretyczne, jak to miało miejsce za rządów PO-PSL. Państwo zapewnia uczniom możliwość zdawania egzaminów. Wszelkie kwestie formalno-prawne są przez Sejm załatwiane błyskawiczne. Reagujemy i zapewniamy normalność - zaznaczył Ryszard Czarnecki. Europoseł PiS zauważył również, że w czasie protestu byli poniżani nie strajkujący nauczyciele. - Poniżani byli również ci, którzy przychodzili z zewnątrz, by pomagać w przeprowadzeniu egzaminów - dodał.
Jan Filip Libicki podkreślił, że oświatowy strajk spowodował pewne podziały i niewłaściwe zachowania w środowisku nauczycielskim. - Jak temu przeciwdziałać? Tego nie wiem. Gdybym był jednak rzecznikiem praw obywatelskich, zbadałbym przypadki, w których dochodziło do mobbingu nie strajkujących nauczyciel - mówił. Senator ocenił też, że podłożem protestu pracowników oświaty były zapewniania partii rządzącej o świetnej kondycji budżetu. - Jeżeli rząd opowiada miesiącami, że są pieniądze dla wszystkich i proponuje kolejne programy socjalne, to jest też druga strona tej operacji. Efektem tego są strajki kolejnych grup społecznych, które twierdzą, że "nam się też należy" - komentował gość PR24.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Senat przyjął ustawę oświatową. Umożliwi ona dyrektorom klasyfikację maturzystów
- Grzegorz Schetyna ucieka od odpowiedzialności politycznej za strajk nauczycieli. Było to przygotowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, ale w ścisłej kooperacji z Koalicją Europejską. Jestem przekonany, że termin protestu został wyznaczony ze względu na egzaminy i eurowybory - stwierdził Adam Bielan. Wicemarszałek Senatu zaznaczył także, że oświatowy strajk miał wpłynąć na wybory do Parlamentu Europejskiego. - To była strategia, którą już kilka lat temu Grzegorz Schetyna określił mianem "ulica i zagranica". Ten sposób działania totalnej opozycji zakończył się jednak totalną klapą - powiedział polityk.
Paweł Pudłowski gratulował zaś nauczycielom postawy. - Te trzy tygodnie to nie był dla nich łatwy czas. Pracownicy oświaty doszli do momentu, w którym nie mogą dłużej akceptować, że rząd ich w ogóle nie słucha - ocenił. Poseł Nowoczesnej dodał jednak, że popiera decyzję związków zawodowych o zawieszeniu strajku. - Umożliwi to przeprowadzenie matur. Nie kończy się jednak walka o godność nauczycieli i ich właściwe zarobki - zauważył przedstawiciel Koalicji Europejskiej.
REKLAMA
- Polski rząd w czasie strajku nauczycieli zachował się jak strażak. Zgasił pożar, który sam wywołał. Chciałabym jednak, aby państwo polskie zapobiegało problemom, a nie je tylko gasiło. Trudno jest więc się cieszyć z błyskawicznego przepychania ustawy w nocy, która wymaga od parlamentarzysty wyboru kogo bardziej nie chce krzywdzić, nauczycieli czy maturzystów - powiedziała Agnieszka Ścigaj. Gość programu stwierdziła również, że "jedynymi wygranymi strajku nauczycieli są partie polityczne i przywódcy związkowi". - W tym programie z siedem razy padło nazwisko prezesa ZNP Sławomira Broniarza, a wcześniej raczej o nim nie słyszano. W polityce tak już jest, że czym więcej się o kimś mówi, tym większą on zyskuje popularność - mówiła posłanka Kukiz'15.
Powiązany Artykuł
Beata Szydło: w tej chwili nie ma planu, by wydłużyć rok szkolny
Marek Suski podkreślił, że rząd podchodzi z wielką troską do wszystkich uczniów. - Trzeba więc było zapewnić młodzieży możliwość kontynuacji nauki na kolejnym szczeblu - zaznaczył szef KPRM. Polityk zauważył też, że rząd zaproponował podwyżki dla pracowników oświaty. - Pensje nauczycieli od tego roku wzrosną o 9 proc. Będą też dodatkowe środki dla pracowników, którzy rozpoczynają pracę - 1000 zł na start, przyspieszenie awansu zawodowego i określenie minimalnej stawki za wychowawstwo - informował gość PR24.
Więcej tematów w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Katarzyna Gójska.
Polskie Radio 24/jp
----------------------------
Data emisji: 28.04.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 9.06
Polecane
REKLAMA