Prezydent i premier złożyli życzenia wielkanocne wiernym Kościołów wschodnich

Od najwyższych władz państwowych i zwierzchników Kościoła katolickiego w Polsce popłynęły życzenia do świętujących dziś Wielkanoc.

2019-04-28, 19:14

Prezydent i premier złożyli życzenia wielkanocne wiernym Kościołów wschodnich
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Teresa Kasprzycka

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki złożył życzenia wyznawcom prawosławia, którzy świętują dziś Wielkanoc. Szef rządu zwrócił się do nich podczas konwencji PiS w Białymstoku (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wiernym Kościoła prawosławnego i innych Kościołów obrządków wschodnich w Polsce życzenia wielkanocne złożył prezydent Andrzej Duda.

"Niech ten wyjątkowy czas celebracji chrześcijańskiej wiary i nadziei napełni Państwa serca radością; niech przyniesie Państwu odrodzenie sił ducha i ciała oraz umocnienie więzów, które łączą Państwa we wspólnotę wiary, we wspólnoty rodzinne oraz w rodzinę rodzin, którą jest nasz naród" - napisał Andrzej Duda.

"Niech wielkanocny triumf życia nad śmiercią oraz ofiarnej miłości nad niezgodą i podziałami stale motywuje nas do współdziałania na rzecz sprawiedliwości i pokoju w Polsce, w Europie i na całym świecie" - dodał prezydent.

Zwrócił również uwagę na znaczenie tradycji i jej symboli dla kształtowania tożsamości całego narodu.

REKLAMA

Świętującym dziś Wielkanoc złożył życzenia również premier Mateusz Morawiecki. - Wszystkim braciom w wierze prawosławnym chciałbym życzyć nadziei, radości, szczęścia rodzinnego i wszystkiego, co dobre, co najlepsze - mówił szef rządu w Białymstoku podczas konwencji PiS.

Dodatkowo we wpisie na Twitterze Mateusz Morawiecki życzył wszystkim Grekokatolikom, wyznawcom Prawosławia i członkom innych Kościołów wschodnich radosnego przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. "Niech to będzie dla Was czas spędzony z najbliższymi, w rodzinnej atmosferze. Chrystos Woskres!" - napisał premier.

REKLAMA

Z okazji przypadającego dziś Święta Zmartwychwstania Pańskiego arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wystosował życzenia do zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie oraz prawosławnego metropolity Warszawy i całej Polski.

"Życzę Księdzu Arcybiskupowi oraz wszystkim wiernym Kościoła greckokatolickiego, aby celebracja misterium paschalnego ożywiła raz jeszcze to wszystko, co powstało już z martwych wraz ze zmartwychwstaniem naszego Pana" - napisał arcybiskup Gądecki do Światosława Szewczuka, arcybiskupa większego kijowsko-halickiego.

Wiernym mieszkającym na Ukrainie życzył "zmartwychwstania nadziei na bezpieczny, stabilny i wolny kraj".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się też do Sawy, prawosławnego metropolity Warszawy i całej Polski. "W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce chciałbym złożyć Waszej Eminencji, wszystkim członkom Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, duchownym oraz wszystkim wiernym jak najserdeczniejsze życzenia świąteczne" - czytamy w liście.

REKLAMA

W liście z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego polscy biskupi prawosławni napisali: "Paschalna noc jest świadectwem, że Chrystus żyje, a wraz z Nim żyjemy i my „oświecając się Jego triumfem". Życzę, aby radość i nadzieja płynące z faktu zmartwychwstania Chrystusa wypełniały życie Waszej Eminencji i wszystkich wiernych, a triumf Wielkiej Nocy oświecał każdą, nawet najtrudniejszą sytuację, którą przynosi codzienność" - napisał arcybiskup Stanisław Gądecki. "Niech nie zabraknie sił do głoszenia Ewangelii Zmartwychwstania i dzielenia się radością paschalną ze wszystkimi, którzy trawieni są przez beznadzieję mroków nocy" - dodał przewodniczący KEP.

***

W tym roku Wielkanoc w Kościołach prawosławnym i greckokatolickim przypadła tydzień po katolickiej. Sposób wyznaczania daty Wielkanocy nieco różni się w Kościołach wschodnim i zachodnim. Święto Zmartwychwstania obchodzone jest w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, w Kościołach prawosławnym i greckokatolickim musi przypadać także po Passze żydowskiej.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce mieszka 156 tysięcy wiernych Kościoła prawosławnego. Hierarchowie Cerkwi szacują jednak, że jest ich więcej - prawie pół miliona. Do Kościoła greckokatolickiego należy ponad 30 tysięcy wiernych.

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej