Przewodniczący Episkopatu: Polska zawsze była w Europie

W związku z przypadającą dziś 15. rocznicą przystąpienia Polski do UE, arcybiskup Stanisław Gądecki powiedział, że Polska może ofiarować Europie wartości, które są ściśle związane z charakterem naszego społeczeństwa: umiłowanie wolności i sprawiedliwości.

2019-05-01, 06:46

Przewodniczący Episkopatu: Polska zawsze była w Europie

Posłuchaj

Przewodniczący Episkopatu: Polska zawsze była w Europie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Bardzo ważną wartością jest też nasza silna tożsamość narodowa, która została wzmocniona przez tragiczne doświadczenia II wojny światowej. Nie brak nam również cechy poświęcenia aż do męczeństwa, czego dowodem są liczni polscy męczennicy - dodał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślił przy tym rolę i znaczenie ruchu Solidarności.


Powiązany Artykuł

prezydent.pl andrzej duda 1200.jpg
15 lat Polski w UE. Andrzej Duda: dobrze wykorzystaliśmy swoją szansę

Arcybiskup Gądecki zaznaczył przy tym, że od Europy wiele zyskaliśmy: chrzest, kulturę chrześcijańską starszą o 1000 lat od naszej oraz organizację życia społecznego a także uniwersytety. 

Dodał przy tym, że Europa powinna powrócić do wartości chrześcijańskich. Zauważył, że z trzech ojców założycieli Wspólnoty Europejskiej, którymi byli Robert Schuman, Alcide De Gasperi i Konrad Adenauer, dwaj pierwsi to kandydaci na ołtarze Kościoła katolickiego - ich procesy beatyfikacyjne są w toku. - Wszyscy trzej programowali Unię Europejską na opartą na fundamentach wartości chrześcijańskich, które po wojnie pozwoliły na zjednoczenie narodów w oparciu o przebaczenie i pojednanie - powiedział przewodniczący KEP.

- Pozostaje życzyć, aby państwa członkowskie powróciły do źródła swoich wartości chrześcijańskich, jeśli pragną rzeczywistego rozwoju zbudowanego na trwałych wartościach, a nie tego, który opiera się na kruchej podstawie gospodarki i finansów, które prowadzą zazwyczaj do konfliktów interesów - dodał arcybiskup Stanisław Gądecki.

REKLAMA

Przewodniczący Episkopatu przypomniał słowa Jana Pawła II z czerwca 1999 roku: "integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską". Arcybiskup Stanisław Gądecki nawiązał też do historycznego przemówienia Papieża Polaka z 19 maja 2003 roku, kiedy ważyły się losy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wtedy Jan Paweł II powiedział: "Wejście w struktury Unii Europejskiej, na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego Narodu i bratnich Narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy. Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy".

1 maja 2004 roku Polska wraz z 9 innymi krajami dołączyła do Unii Europejskiej. Grono członków Wspólnoty powiększyło się wówczas z 15. do 25. Dziś Unię tworzy 28 krajów. Proces wejścia Polski do Unii, w tym negocjacji zasad, na jakich nasz kraj wstąpił do Wspólnoty, trwał blisko 15 lat.

IAR / pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej