Mateusz Morawiecki: dziś w szczególny sposób wyrażamy radość z tego, że jesteśmy Polakami
"Dziś w Narodowe Święto 3 Maja w szczególny sposób wyrażamy radość z tego, że jesteśmy Polakami" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników łódzkich uroczystości związanych z obchodami 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
2019-05-03, 14:57
List odczytała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.
Premier zwrócił uwagę, że w rocznicę ogłoszenia drugiej w dziejach świata, a pierwszej w Europie ustawy zasadniczej podkreślamy z dumą, że Konstytucja 3 Maja to jeden z najnowocześniejszych aktów prawnych swej epoki, współtworzący naszą chlubną tradycję niepodległości.
"Rzeczpospolita suwerenna, demokratyczna i solidarna to ideał wielu pokoleń Polaków. Tak było 228 lat temu, gdy dla dobra powszechnego, ugruntowania wolności ocalenia ojczyzny i jej granic ogłaszano ustawę rządową w 1791 r. Tak jest i dzisiaj" - napisał.
"Głęboko rozumiemy istotę praworządności"
Szef rządu zwrócił uwagę, że choć nie mamy wątpliwości, iż wprowadzenie Konstytucji 3 Maja nie mogło przynieść bezpośrednich rezultatów, to przełomowe wydarzenie ukształtowało świadomość naszego narodu. Według niego, majowa konstytucja stała się dla kolejnych generacji Polaków m.in. symbolem niepodległości, dążenia do budowy nowoczesnego, europejskiego państwa.
"Nasze wielowiekowe konstytucyjne dziedzictwo pozwala sądzić, że głęboko rozumiemy istotę praworządności i jej kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego kraju. Także dziś mamy obowiązek podejmowania trudu odpowiedzialności za dobro wspólne - naszą Rzeczpospolitą - napisał.
Zaznaczył, że podstawową powinnością stojącą przed nami jest mądre, cierpliwe budowanie silnej Polski, by stawała się coraz bardziej nowoczesna, dostania i szczęśliwa.
Szef rządu podkreślił, że Polska jest w każdym miejscu naszego kraju - "tutaj w Łodzi, w miasteczkach i wsiach. Jest w każdym z nas. Żeby ją umacniać i rozwijać potrzebujemy być razem, potrzebujemy wspólnej troski o małą i wielka ojczyznę. Jej wyrazem jest odpowiedzialność za sprawy kraju, za naszą Rzeczpospolitą. Niech to przekonanie będzie z nami nie tylko w to Narodowe Święto 3 Maja, niech będzie z nami każdego dnia" - zakończył.
"Władza sprawowana dla dobra wszystkich obywateli"
Zdaniem wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua celebrowanie Święta Narodowego 3 Maja zawsze skłania do refleksji nad miejscem tego aktu w naszej narodowej tożsamości. - My Polacy niezależnie gdzie się znajdujemy, niezależnie jak bardzo jesteśmy zjednoczeni czy podzieleni łączymy się w pamięci tej konstytucji, a w państwie polskim nadajemy tej pamięci instytucjonalnie, szczególnie uroczysty charakter - powiedział.
Według wojewody Konstytucja 3 Maja zawiera ponadczasowe wskazania, jakie warunki winny być spełnione, aby Polacy mogli żyć w społeczeństwie i państwie, jakie sami w tamtym czasie i w naszym pokoleniu uznają za sprawiedliwe i praworządne.
Rau podkreślił, że władza publiczna - czy to ustawodawcza, czy wykonawcza, czy sądownicza wyraża wolę narodu, a naród podlegając jej, podlega swojej woli, a zatem - jak mówił wojewoda - pozostaje wolny. Przekonywał, że władza publiczna musi być powołana dla dobra powszechnego.
- Oznacza to, że nie jest ona sprawowana dla dobra rządzących, nie jest też sprawowana dla dobra niektórych. Jest ona sprawowana dla dobra wszystkich obywateli, a pomyślność każdego z nich jest jej celem - powiedział.
Łódzkie uroczystości, które odbyły się na pl. Jana Pawła II przed bazyliką archikatedralną, poprzedziła msza św. intencji ojczyzny celebrowana przez abp Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego.
Po nabożeństwie - z udziałem parlamentarzystów, przedstawicieli władz państwowych oraz pocztów sztandarowych - odbyła się m.in. uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Z kolei w pasażu Rubinsteina zaplanowano widowisko muzyczne "Konstytucja 3 Maja z beatowym uderzeniem".
dcz
REKLAMA
REKLAMA