Warszawa: na placu Piłsudskiego oddano hołd polskim żołnierzom poległym w II wojnie światowej

W 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, odbyły się uroczystości rocznicy zakończenia II wojny światowej. Hołd poległym w niej żołnierzom oddali weterani II wojny światowej oraz przedstawiciele władz państwa. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówił, że 8 maja ma "gorzki smak zwycięstwa".

2019-05-08, 15:58

Warszawa: na placu Piłsudskiego oddano hołd polskim żołnierzom poległym w II wojnie światowej
Obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej. Foto: PAP/Piotr Nowak

Posłuchaj

Obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej, relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypominał, że za niezłomną postawę i opór wobec niemieckich i sowieckich najeźdźców w czasie II wojny światowej Polska zapłaciła ogromną cenę - zginęło ponad 6 mln naszych obywateli, Warszawa legła w gruzach, z ziemią zrównano też wiele miast i wiosek. - Tysiące żołnierzy ginęło, setki tysięcy rodaków wywożonych było na Sybir i tyleż samo ginęło w krematoriach niemieckich obozów i konsekwencją naszej stanowczej postawy był Katyń, był Auschwitz i lasy Palmiry - dodał szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.


Powiązany Artykuł

żółtaniecki 1200.jpg
Dr Ryszard Żółtaniecki: pozostałości systemu postjałtańskiego są wciąż widoczne

Jan Józef Kasprzyk powiedział również, że 8 maja, mimo ogromnych ofiar i poświęcenia, dla Polaków nie jest dniem radosnym i ma "gorzki smak zwycięstwa". - Brunatną okupację zastąpiła na dziesięciolecia okupacja czerwona. Aż przyszedł rok 1979 i msza papieska 40 lat temu odprawiona w tym miejscu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, która obudziła nas do ostatecznej walki, trwającej już później 10 lat, do odzyskania wolności - powiedział szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Marszałek Sejmu: jesteśmy winni pamięć bohaterom

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, w liście odczytanym przez posłankę Małgorzatę Gosiewską, złożył hołd wszystkim, którzy walczyli o odzyskanie wolności przez Polskę. "Z najwyższą czcią i szacunkiem skłaniamy głowę przed obrońcami naszej Ojczyzny. Jesteśmy to winni wszystkim, którzy stanęli w obronie ogólnoludzkich, zagrożonych przez hitleryzm wartości. Jesteśmy winni wdzięczność i pamięć bohaterom kampanii wrześniowej, rodakom, którzy walczyli z okupantem w ruchu oporu i na frontach II wojny światowej oraz tym, którzy umierali w licznych miejscach kaźni" - napisał w swoim liście marszałek Sejmu.


Powiązany Artykuł

Jan_Bytnar 663.jpg
Jan Bytnar "Rudy" - bohater Szarych Szeregów

Europoseł Ryszard Czarnecki odczytał list od ministra obrony. Mariusz Błaszczak przypominał, że choć Polska została zniewolona przez dwóch okupantów, to polscy żołnierze walczyli o wolność Rzeczypospolitej i innych państw. "Pamiętamy, że polscy żołnierze w czasie wojny wszędzie, gdziekolwiek szli do boju, walczyli o wolną Polskę" - napisał szef MON. Jak dodał, polscy żołnierze w tej walce "okazywali wszystkie tradycyjne cechy żołnierza polskiego: patriotyzm, męstwo i bezgraniczną ofiarność, ale też szczególnie podziwianą przez aliantów zaciętość i nieustępliwość oraz zdolność do radzenia sobie w każdej sytuacji bojowej".

REKLAMA

W II wojnie światowej Polska straciła ponad 6 mln obywateli, w tym około 644 tys. wskutek bezpośrednich działań wojennych. Straty te ujęte procentowo w stosunku do liczby ludności były największe na świecie. Pod naciskiem mocarstw Polska musiała również odstąpić Związkowi Radzieckiemu około 48 proc. swojego terytorium, tracąc na wschodzie około 178 tys. km kw.

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej