Zmiany w obrocie ziemią. Kupno niektórych gruntów nie tylko dla rolników

Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy, która ma ułatwić obrót ziemią.  Według nowych przepisów działki rolne do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem.

2019-05-09, 17:45

Zmiany w obrocie ziemią. Kupno niektórych gruntów nie tylko dla rolników
Zdj. ilustr.Foto: Shutterstock.com

Jak tłumaczył w tym tygodniu, podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, najważniejszym celem tej ustawy jest doprecyzowanie i zmniejszenie reżimu prawnego wprowadzonego w 2016 r. przepisami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, tak aby odpowiadały one oczekiwaniom społecznym i zapewniały wykonywanie prowadzonej przez rząd polityki.

Liberalizacja przepisów

Ustawa przewiduje zwiększenie do 1 ha rozmiaru nieruchomości rolnej, które będą mogły nabywać również osoby niebędące rolnikami. Taką działkę można będzie kupić także na terenie miasta. Dotychczas nie rolnik mógł nabyć nieruchomość tylko o powierzchni do 0,3 ha.

Ustawa nie wprowadza ograniczeń co do liczby kupowanych działek w mieście, natomiast na terenie wiejskim na cele nierolne będzie można kupić tylko jedną działkę. Gdy powierzchnia nabytej ziemi (działek) przekroczy 1 ha, trzeba będzie prowadzić działalność rolniczą i nie będzie można jej zbyć przez 5 lat.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nadal będzie miał prawo pierwokupu działki zarówno na terenie wsi jak i miasta.

REKLAMA

Według nowych przepisów nabywca gruntów rolnych będzie musiał prowadzić gospodarstwo rolne przez 5 lat, a nie jak dotychczas przez 10 lat. Możliwe będzie zbycie takich gruntów przed upływem 5 lat za zgodą dyrektora KOWR w drodze decyzji administracyjnej, a nie przez sąd. Nowela rozszerza też katalog osób, na rzecz których może być zbyta nieruchomość - o rodzeństwo rodziców oraz pasierbów. Za zgodą dyrektora KOWR nieruchomości rolne będą mogły nabywać uczelnie na cele dydaktyczne oraz państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej