Jak walczyć o polskie sprawy w Europarlamencie?
Jak dbać o polskie interesy w parlamencie Europejskim, w kontekście programów gospodarczych nakreślonych na konwencjach Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Europejskiej, rozmawiali goście audycji rządy pieniądza w Polskim Radiu 24.
2019-05-13, 16:09
Posłuchaj
Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Radca prawny Paweł Pelc, Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej oraz dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Piotr Soroczyński zwraca uwagę na naturalne sprofilowanie problematyki przedstawianej na konwencjach, dopasowanej do specyfiki regionów.
Jak walczyć o swoje interesy w Europarlamencie
I dopowiada, że w kontekście wyborów do Europarlamentu trzeba pamiętać, że często przedstawiając nasze oczekiwania co do Unii, warto też przedstawiać sposoby dojścia do proponowanych rozwiązań.
− Czasami bardziej warto negocjować i przekonywać, niż stawiać twarde żądania – mówił Piotr Soroczyński.
REKLAMA
Dlatego, dodaje, warto więcej mówić z kim tworzyć w Europarlamencie koalicje aby załatwiać nasze tematy.
Marian Szołucha zwraca uwagę na, jak określił, oczywistą nieprawdę, która pojawiła się na konwencji koalicji – tezę, że obecny rząd chce podzielić społeczeństwo.
−Akurat polityka społeczno-gospodarcza ma charakter powszechny, taki, który nie dzieli Polaków ze względu na życiorysy, miejsce pracy czy dochody. Chociaż, jeśli chodzi o politykę rolną, to niejednokrotnie słowa i deklaracje partii rządzącej, mijają się z praktyką – mówi Szołucha.
Zwraca jednocześnie uwagę na deklarację Grzegorz Schetyny z Platformy Obywatelskiej, że gdy ta wygra wybory, to wywalczy więcej środków z Unii Europejskiej.
REKLAMA
− Grzegorz Schetyna chyba nie wie, że dobrobyt nie bierze się z dotacji, ale z tego, jak wygląda polityka gospodarcza w kraju, mówi Szołucha.
Paweł Pelc, odnosząc się do obietnicy Koalicji Europejskiej, że wywalczy z UE środki na służbę zdrowia, zauważa, że ta tematyka dotyczy bardziej wyborów parlamentarnych w kraju, gdyż Unia nie ma kompetencji, jeśli chodzi o organizację służby zdrowia w poszczególnych krajach Wspólnoty.
Gość Polskiego Radia 24 zwraca też uwagę na postulaty dotyczący przyjęcia przez Polskę euro, głoszone przez Ryszarda Petru.
− Dobrze się stało, że prezes PiS Jarosław Kaczyński wskazywał, że dla polskiej gospodarki jest to postulat bardzo groźny i nie jesteśmy jeszcze gotowi do przyjęcia wspólnej waluty i jej przyjęcie za szybko – mówił Paweł Pelc.
REKLAMA
Anna Grabowska, jk
REKLAMA