EKG: polska recepta na sukces gospodarczy
O polskiej recepcie na sukces gospodarczy, mówił gość Patrycjusza Wyżgi na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach - dr Marcin Piątkowski, " uczący na Akademii im. Leona Koźmińskiego, ekonomista pracujący w Banku Światowym w Pekinie, autor książki o polskim sukcesie gospodarczym "Europe's growth champion.
2019-05-14, 19:12
Posłuchaj
Gość radiowej Trójki tłumaczy, dlaczego książka wydana jest tylko po angielsku.
− Książka opowiada o sukcesie polskiej gospodarki w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Tymczasem jeżdżąc po świecie denerwowało mnie, że słyszę o sukcesach Singapuru, azjatyckich tygrysach, a nikt nie mówi o tym, że od 25 lat to właśnie my rozwijamy się szybciej niż azjatyckie tygrysy – mówi dr Marcin Piątkowski.
Podkreśla, że o mierze sukcesu gospodarczego Polski świadczy fakt, że obecnie dochód na mieszkańca naszego kraju jest trzy razy większy niż w 1989 r.
− Węgier zarabia dwa razy więcej niż wtedy, a Francuz – jedną trzecią więcej niż w 1989 r. – mówi gość Trójki.
REKLAMA
Pytany, jaka jest przyczyna tego sukcesu, odpowiada, że w książce zastanawia się, dlaczego nie udawało nam się tego dokonać przez 1000 lat.
− Zawsze byliśmy gospodarką biedną i zacofaną, a według mnie wynikało to z tego, że w tym czasie byliśmy rządzeni oligarchicznie, przez nieliczną elitę, polska gospodarka była zamknięta, służyła elicie, a nie całemu społeczeństwu – mówi dr Piątkowski.
Jak dodaje, paradoksalnie to właśnie w PRL powstało bezklasowe, egalitarne społeczeństwo, czego co prawda nie było widać pod wieloma absurdami PRLu, ale w 1989 r. po raz pierwszy w historii weszliśmy w III RP ze społeczeństwem, które nigdy wcześniej nie było tak otwarte.
−I to był warunek który sprawił, że wraz z odpowiednią polityką gospodarczą nam się udało – mówi gość Trójki.
REKLAMA
− Obecnie polska gospodarka, z dochodem 30 tys. dolarów na głowę, rośnie cały czas w tempie 5 procent i jest to ewenement na skale światową – podkreśla dr. Piątkowski.
− I to wszystko zrobiliśmy w ramach demokratycznego systemy z 17 premierami – mówi gość Trójki.
Patrycjusz Wyżga, jk
REKLAMA