4,5 mln seniorów otrzymało już trzynastą emeryturę. Rząd przedstawił szczegóły realizacji programu

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej przedstawił dziś w Sejmie informację w sprawie realizacji programu Emerytura+. Do tej pory świadczenie wypłacono 4,5 mln seniorów, czyli połowie uprawnionych. - Osoby, które jeszcze nie otrzymały świadczenia, nie mają podstaw do tego, żeby się niepokoić - zapewnił z mównicy sejmowej Marcin Zieleniecki.

2019-05-16, 20:18

4,5 mln seniorów otrzymało już trzynastą emeryturę. Rząd przedstawił szczegóły realizacji programu
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Zdaniem rządu program Emerytura+ jest realizowany zgodnie z harmonogramem zawartym w nowelizacji przyjętej w kwietniu tego roku. Procedura wypłaty świadczenia rozpoczęła się już w ubiegłym miesiącu. Do tej pory otrzymało je 4,5 mln osób (stan na 13 maja - przyp. red.), co stanowi prawie połowę uprawnionych do programu. Przypomnijmy, że beneficjentów tak zwanej "trzynastej emerytury" jest aż 9 mln 800 tys. osób.

Kto otrzyma świadczenie?

- Jest to program powszechny. Obejmuje właściwie wszystkie osoby uprawnione do świadczeń emerytalnych i rentowych - mówił podczas dzisiejszego posiedzenia wiceszef resortu rodziny Marcin Zieleniecki. Oznacza to, że prawo do programu mają zarówno osoby, którym przysługuje świadczenie z systemu powszechnego, jak i rolniczego, zaopatrzenia emerytalno-rentowego żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych, uprawnione do zasiłków i świadczeń emerytalnych, uprawnione do rent socjalnych, a także osoby, które nie tak dawno nabyły prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego w ramach rządowego programu "emerytur matczynych".

Należy podkreślić, że przysługuje ono niezależnie od wysokości środków otrzymywanych z różnych systemów szeroko rozumianego zabezpieczenia emerytalno-rentowego. Jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, jest posiadanie prawa do wspomnianych świadczeń w dniu 30 kwietnia 2019 roku.

Wiceminister powiedział, że trzynaste emerytury na pewno zostaną wypłacone wszystkim uprawnionym. - Wypłacamy sukcesywnie. Osoby, które jeszcze nie otrzymały tego świadczenia, nie mają podstaw do tego, żeby się niepokoić. Wraz ze świadczeniami wypłacanymi za maj, otrzymają również pieniądze w ramach tzw. trzynastej emerytury - tłumaczył Marcin Zieleniecki.

REKLAMA

Kiedy najpóźniej wypłata tzw. trzynastej emerytury?

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości zapytała wiceszefa resortu rodziny, czy możliwe jest określenie daty granicznej ostatnich wypłat. Wiceminister tłumaczył, że w większości przypadków stanie się to jeszcze w tym miesiącu, choć niektórzy seniorzy poczekają na świadczenie nieco dłużej. - Specyfika systemu rolniczego decyduje o tym, że niektóre kategorie osób, ubezpieczonych emerytów i rencistów otrzymują świadczenia kwartalnie. W związku z tym świadczenie przysługujące za II kwartał 2019 roku otrzymają w czerwcu. To będzie ten najpóźniejszy termin wypłat trzynastej emerytury - wyjaśnił Marcin Zieleniecki.

Program Emerytura+ to jeden z elementów tak zwanej nowej piątki PiS. Przewiduje on wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 1100 złotych brutto wszystkim seniorom. Oznacza to, że do ręki każdy senior otrzyma 888 zł i 25 gr. Świadczenie ma charakter jednorazowy. Celem programu jest poprawa sytuacji materialnej polskich seniorów.

Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl   

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej