Polska polityka po wygranych przez PiS eurowyborach. Komentarze

Prawo i Sprawiedliwość wygrało eurowybory i wyśle do PE ponad połowę przedstawicieli Polski. Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego" mówił, że po tym sukcesie zagrożeniem dla partii może być bardziej "woda sodowa" niż zagrożenie partii. Tomasz Żółciak ("DGP") mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed Koalicją Europejską, która zajęła drugie miejsce w głosowaniu.

2019-05-27, 19:12

Polska polityka po wygranych przez PiS eurowyborach. Komentarze

Posłuchaj

28.05.19 Debata Dnia. Przyszłość Koalicji Europejskiej, scena polityczna przed wyborami jesienią
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z podanymi w poniedziałek przez PKW wynikami niedzielnych wyborów do PE, PiS uzyskało 45,38 proc. głosów, KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc., Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,69 proc., a Lewica Razem - 1,24 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, a Wiosna - 3.

Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny") zaznaczył, że Prawo i Sprawiedliwość "wygrało wybory, których wygrać wcale nie musiało".  Wcale nie było pewne, że PiS zajmie pierwsze miejsce. Tu się losy ważyły do ostatniej chwili. Więcej zależało nie od bezpośredniego starcia z Koalicją Europejską, ale od zachowania wyborców partii, które są "na skrzydłach" od obu ugrupowań mówił.  Zapewne wysoka frekwencja sprawiła, że przepadła Konfederacja  dodał.

 Efekt jest taki, że w tej chwili niebezpieczeństwo, jakie na horyzoncie się rysuje, z punktu widzenia Prawa i Sprawiedliwości, to jest przede wszystkim to, że tej partii "woda sodowa uderzy do głowy". Bo jeżeli chodzi o zagrożenie ze strony rywali, to jest ono spokojnie do zwalczenia dla PiS  mówił Jakub Jałowiczor na antenie PR24.

Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej" powiedział, że po wyborach był w sztabie Koalicji Europejskiej. Jak mówił, po wstępnych wynikach (które były nieco lepsze dla KE), nastroje w ugrupowaniu "nie były aż tak złe, jak można by założyć w przypadku przegranej". – Nie spodziewam się rozliczeń typu wymiany liderów w Koalicji. Raczej mam na myśli zmiany strukturalne - dodał dziennikarz.

REKLAMA

W opinii publicysty w KE pojawia się pytanie "co zrobić z PSL?" i "co zrobią ludowcy?". Tomasz Żółciak zastanawiał się, czy ta partia "nie była większym obciążeniem niż atutem" dla ugrupowania. - W końcu PSL jest "kotwicą" konserwatywną dla Koalicji. To powoduje tarcia z Nowoczesną, brak postulatów światopoglądowych w programie i niechęć do współpracy z Robertem Biedroniem - ocenił. Dlatego, jego zdaniem, liderzy opozycji powinni rozważyć czy do jesiennych wyborów powinni pójść w tym samym składzie, "czy może powinno dojść do pewnych roszad".

Gospodarzem audycji była Joanna Miziołek.

Polskie Radio 24/msze, PAP, IAR

____________________

REKLAMA

Data emisji: 27.05.19

Godzina emisji: 18:06

 

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej