Prof. Piotr Radziszewski o etosie zawodu lekarza
- Etos to coś, co napędza i daje mi siłę, żeby leczyć. Daje siłę do walki, żeby się nie poddawać i zrozumieć ludzkie cierpienie (...) - powiedział prof. n. med. Piotr Radziszewski, urlog, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
2019-06-07, 22:30
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na odhumanizowanie współczesnej medycyny. - Weszliśmy w ramy bezdusznych skierowań, numerów statystycznych, podmiotów leczniczych, świadczeniodawców i świadczeniobiorców. Ten język urzędniczy dominuje medycynę, odhumanizowuje ją - powiedział Piotr Radziszewski. - Dawniej lekarz kończył filozofię, studiował inne kierunki, żeby być humanistą. Lekarz, który nie ma żadnych innych zainteresowań oprócz medycyny, nie będzie dobrym lekarzem - dodał.
Piotr Radziszewski mówił w rozmowie z Małgorzatą Raczyńską o tym, jakie cechy decydują, że ktoś jest dobrym lekarzem.
- Nie można być lekarzem bez bycia z pacjentem, w pacjencie, ale jednocześnie obok. Trzeba znaleźć w sobie tę siłę, żeby stanąć obok, popatrzeć na chłodno, przeanalizować wszystkie czynniki i podjąć optymalną decyzję - wyliczał prof. Radziszewski, który mówił też o doświadczeniu wiary w medycynie.
- Iskra Boża musi być obecna w naszym zawodzie. Znam wielu lekarzy, którzy przeszli przez różne etapy swego rozwoju duchowego. Od głębokiej wiary w Boga, poprzez absolutną negację Boga, związaną głównie ze swymi porażkami, ale potem zawsze do Boga wracali - opowiadał.
REKLAMA
Gość audycji "Nieznani znani 24" mówił ponadto o przeżywaniu choroby, a także o tym, że "biologia człowieka nie jest w 100 porcentach poznana i zrozumiana ".
W audycji ponadto o idei zbudowania Kliniki Chorób Męskich w Warszawie, a także o dystansie, który dzieli polską medycynę od osiągnięć medycyny światowej.
***
Tytuł audycji: Nieznani znani
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska
REKLAMA
Gość: prof. Piotr Radziszewski
Data emisji: 07.06.2019
Godzina emisji: 21.35
PR24/tb
REKLAMA
REKLAMA