Szef MSZ o wizycie prezydenta w USA: liczymy na podpisanie umowy
- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych to podniesienie na wyższy poziom polsko-amerykańskiej współpracy militarnej. Oczekujemy zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce i uczynienia tej obecności bardziej trwałą - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
2019-06-11, 13:27
Prezydent udaje się we wtorek po południu do USA, gdzie w środę rozpocznie kilkudniową wizytę. W Białym Domu będzie rozmawiał z prezydentem Donaldem Trumpem m.in. o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce; planowane jest podpisanie porozumienia politycznego w tej sprawie. Prezydentowi podczas wizyty będzie towarzyszył m.in. szef MSZ oraz szef MON Mariusz Błaszczak.
Czaputowicz był pytany o wizytę prezydenta w USA podczas konferencji na Międzynarodowych Targach Humanitarnych. Czaputowicz poinformował, że wizyta ta jest związana z implementacją i konkretyzacją deklaracji podpisanej między prezydentem Dudą a prezydentem Trumpem podczas poprzedniej wizyty Dudy w USA.
- Zabiegamy od jakiegoś czasu o zwiększenie obecności amerykańskiej w Polsce. Wygląda na to, że te negocjacje przynoszą rezultat. Należy oczekiwać, mam nadzieję, na podpisanie umowy, o tym zadecydują jeszcze ostateczne rozmowy i o tym poinformują prezydenci, ale wiemy, że rozmowy między MON a stroną amerykańską idą w dobrym kierunku - mówił szef MSZ.
Powiązany Artykuł
Szef MSZ: targi humanitarne to miejsce otwartej debaty na temat pomocy
- Będzie to początek podniesienia na wyższy poziom naszej współpracy militarnej, oczekujemy zwiększenia obecności Stanów Zjednoczonych, ich żołnierzy, wojsk na terenie Polski, uczynienia tej obecności bardziej trwałą, bowiem - i tutaj obie strony są podobnego zdania - wymagają tego warunki geopolityczne, sytuacja międzynarodowa - dodał.
REKLAMA
Kwestia bezpieczeństwa energetycznego Polski
Czaputowicz podkreślił, że Polska i USA podzielają wizję zagrożeń, które stoją przed NATO, UE i Europą Środkową.
- To zagrożenie to niebezpieczeństwo ze strony Rosji, dlatego należy dać wyraźny sygnał, że USA będą zaangażowane w odstraszanie i w razie potrzeby także obronę tego terytorium - powiedział.
Szef MSZ podkreślił, że rozmowy będą dotyczyły także bezpieczeństwa energetycznego Polski, w tym dostaw gazu skroplonego z USA. Czaputowicz zaznaczył, że Polska chciałaby doprowadzić do tego, aby polski system energetyczny był ostatecznie niezależny od dostaw z Rosji.
Jako kolejny temat wymienił energetykę jądrową. - Liczymy na współpracę z USA, które dysponują właściwą technologią i rzeczywiście ten wymiar współpracy technologicznej jest tutaj bardzo istotny. Może to być zastrzyk technologii do naszego przemysłu w różnych wymiarach - mówił.
REKLAMA
Szef MSZ zaznaczył, że w planie wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych jest także spotkanie z przedstawicielami Polonii oraz świata biznesu.
Para prezydencka w Waszyngtonie
Pierwszego dnia pobytu w USA, 12 czerwca, para prezydencka złoży oficjalną wizytę w Białym Domu, gdzie spotka się z prezydentem Trumpem i jego małżonką Melanią Trump. Głównym tematem rozmowy będzie sprawa amerykańskiej obecności militarnej w Polsce. Prezydenci mają też poruszyć temat sytuacji na Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie.
Po południu polska para prezydencka będzie uczestniczyć w przyjęciu wydanym w Białym Domu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych i jego małżonkę z okazji wizyty Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.
Podczas konferencji prasowej prezydentów Dudy i Trumpa ma zostać ogłoszona decyzja obu przywódców co do umowy politycznej dotyczącej zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce.
REKLAMA
Spotkanie z Polonią w Houston
Po zakończeniu oficjalnej wizyty w Białym Domu następnego dnia - w czwartek 13 czerwca - rozpocznie się robocza wizyta pary prezydenckiej w USA. Pierwszym jej punktem będzie spotkanie w Houston z burmistrzem miasta Sylvestrem Turnerem. Wieczorem para prezydencka spotka się z Polonią, a prezydent wręczy odznaczenia osobom zasłużonym w działalności na rzecz Polonii.
Z kolei w piątek Andrzej Duda spotka się w Houston z szefami amerykańskich firm energetycznych, a także z ministrem energii USA Rickiem Perrym. Planowana jest wspólna konferencja prasowa polityków.
W sobotę prezydent będzie miał okazję obserwować test dronów zorganizowany we współpracy NIAS-NASA-ILOT (największy polsko-amerykański projekt testowania bezzałogowych statków powietrznych). Następnie w Muzeum Sztuki w Reno prezydent otworzy Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie.
W niedzielę para prezydencka będzie już w Kalifornii, gdzie w San Jose spotka się z przedstawicielami Polonii; spotkanie będzie połączone z ceremonią wręczenia odznaczeń. W poniedziałek w San Francisco prezydent spotka się z wysokimi przedstawicielami korporacji z Doliny Krzemowej. Wieczorem w Menlo Park prezydent otworzy Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii.
REKLAMA
Para prezydencka odwiedzi też siedzibę firmy Google, gdzie spotka się z prezes YouTube'a Susan Wojcicki oraz starszym wiceprezesem Google'a ds. relacji międzynarodowych Kentem Walkerem. Prezydenta spotka się też z polskimi inżynierami pracującymi dla Google'a.
koz
REKLAMA