Pryszczyca przy granicy z Polską. Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat
W związku z pojawieniem się pryszczycy w Niemczech, 70 kilometrów od granicy z Polską, Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne dla lekarzy. Doktor Paweł Grzesiowski powiedział, że pryszczyca jest chorobą zwierząt parzystokopytnych: bydła, świń, owiec i kóz. - Człowiek może się zarazić, ale choroba ta u ludzi ma łagodny przebieg i nie zagraża życiu - podkreślił szef GIS.
2025-01-20, 21:40
Pryszczyca. Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne dla lekarzy
- Objawy można porównać do choroby bostońskiej, pęcherzykowych zmian na skórze, dłoniach, stopach czy w jamie ustnej. Pryszczyca powoduje gigantyczne problemy dla hodowców zwierząt, bo całe stada trzeba utylizować - zaznaczył doktor Paweł Grzesiowski. Jak dodał, pryszczyca bardzo łatwo się przenosi, wirus wydalany jest przez zakażone zwierzę.
- Człowiek zaraża się albo przez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem, po prostu dotyk, albo przez kontakt z wydalinami. Trzeba uważać też na niepasteryzowane mleko i surowe mięso. Jeżeli te produkty pochodziłyby od zarażonych zwierząt, mogą stać się powodem zarażenia u człowieka - powiedział szef GIS.
Ostatni przypadek pryszczycy w Polsce potwierdzono 54 lata temu, w Niemczech choroba wystąpiła po prawie 40 latach.
Pryszczyca w Niemczech. Kontrole na polskiej granicy
Kontrole zwierząt przewożonych z Niemiec do Polski prowadzone są na granicy w Zachodniopomorskiem. Jest to związane z ogniskiem pryszczycy wykrytym w stadzie bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech. Kontrole od tygodnia prowadzi Straż Graniczna. Zaangażowane są również: policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Izba Administracji Skarbowej oraz Inspekcje Weterynaryjne.
REKLAMA
- Ptasia grypa zabija tygrysy w zoo. Kilkadziesiąt martwych zwierząt w ciągu miesiąca
- Nietoperz wleciał do pokoju, nie żyje dziecko. Rodzice popełnili kardynalny błąd
- Pogryzł ją chomik i zmarła. Czekają na wyniki sekcji 38-latki
Źródło: Polskie Radio/mg
REKLAMA