Nietoperz wleciał do pokoju, nie żyje dziecko. Rodzice popełnili kardynalny błąd

W kanadyjskiej prowincji Ontario zmarło dziecko. Wszystko przez zakażonego wścieklizną nietoperza, który wleciał do sypialni. Rodzice nie zauważyli śladów ugryzienia, dlatego nie zdecydowali się na szczepienie. Ich decyzja okazała się tragiczna w skutkach.

2024-10-05, 21:47

Nietoperz wleciał do pokoju, nie żyje dziecko. Rodzice popełnili kardynalny błąd
Karlik malutki, nietoperz objęty ścisłą ochroną w Polsce. Foto: Rudmer Zwerver / Shutterstock

- Obudzili się z nietoperzem w sypialni - powiedział dr Malcolm Lock z lokalnej opieki zdrowotnej. Jak mówi, rodzice nie widzieli śladów ugryzienia ani zadrapań, i z tego powodu nie zaszczepili dziecka przeciwko wściekliźnie.

Ostatni raz, kiedy w prowincji Ontario zdiagnozowano wściekliznę u ludzi, miał miejsce w 1967 roku. Dziecko, którego wieku urzędnicy nie podali, zmarło w szpitalu.

Miałeś kontakt z dzikim zwierzęciem? Znajdź pomoc medyczną

Wścieklizna jest rzadką, ale śmiertelną chorobą wirusową, która może być przenoszona na ludzi przez zakażone zwierzęta - takie jak nietoperze, kojoty, lisy lub szopy - najczęściej poprzez ich ślinę. Według Światowej Organizacji Zdrowia, choroba, która może powodować poważne uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego, prawie zawsze powoduje śmierć po wystąpieniu objawów.

Dr Lock powiedział, że odsetek nietoperzy chorych na wściekliznę w południowym regionie Ontario, który nadzoruje, wzrósł w ostatnich latach z mniej niż 10 proc. do 16 proc.

REKLAMA

- Niezwykle ważne jest, aby każdy, kto miał kontakt z nietoperzami, szukał pomocy medycznej - powiedział, dodając, że leczenie i szczepienia trzeba zacząć jak najszybciej, nawet jeśli ślady ugryzień nie są od razu widoczne.

Wścieklizna problemem w Kanadzie i USA

Według Health Canada, kanadyjskiego rządowego departamentu zdrowia, przypadki wścieklizny wśród ludzi w tym kraju są rzadkie. Od czasu rozpoczęcia raportowania w 1924 r. odnotowano 28 przypadków wścieklizny w sześciu prowincjach, z których wszystkie były śmiertelne. Agencji zdrowia podaje, że niemal wszystkie przypadki wścieklizny u ludzi w Kanadzie są wynikiem kontaktu z nietoperzami lub narażenia na wściekliznę podczas pobytu w innym kraju.

Według Centrum Kontroli i Prewncji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC), w Stanach Zjednoczonych każdego roku na wściekliznę umiera mniej niż 10 osób. Jest to duży spadek w porównaniu z latami sześćdziesiątymi XX wieku. CDC podało, że w latach 2009-2018 w USA udokumentowano 25 przypadków wścieklizny u ludzi, z których siedem zostało zarażonych poza granicami kraju.

Wścieklizna u ludzi w Polsce jest niezwykle rzadka dzięki programom szczepień i kontrolowaniu sytuacji epidemiologicznej. Ostatnie przypadki zakażeń u ludzi miały miejsce kilkanaście lat temu. Główne ogniska wścieklizny dotyczą dzikich zwierząt, zwłaszcza lisów. Występują także przypadki wścieklizny u nietoperzy, a czasami u psów lub kotów, które miały kontakt z zakażonymi dzikimi zwierzętami.

REKLAMA

Czytaj także:

BBC/mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej