Konrad Szymański: mimo braku decyzji ws. stanowisk w UE po szczycie jesteśmy bliżej porozumienia
- Mimo braku decyzji w sprawie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej po ostatnim szczycie unijnym jesteśmy jednak bliżej porozumienia. Liderzy coraz lepiej rozumieją, co jest w tej sprawie możliwe – ocenił wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.
2019-06-23, 08:29
Czwartkowy szczyt UE nie przyniósł odpowiedzi na nurtujące od miesięcy pytanie o to, kto po Jeanie-Claudzie Junckerze obejmie stery w Komisji Europejskiej. Jeszcze przed szczytem z wielu europejskich stolic płynęły sceptyczne głosy, że nazwisko następcy Junckera poznamy w minionym tygodniu.
Powiązany Artykuł
![premier 1200 pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/6139a0b6-f9e4-4919-b2e0-bce5fdc41859.jpg)
Donald Tusk szefem KE? Premier: ten wariant nie jest brany pod uwagę
Początkowo optymizm w tej kwestii wyrażał szef RE Donald Tusk, jednak po rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem przed rozpoczęciem unijnego szczytu, ocenił, że należy być bardziej ostrożnym niż optymistycznym. Ostatecznie szefowie państw i rządów spotkają się ponownie za tydzień, 30 czerwca, w stolicy Belgii, aby znów dyskutować o obsadzie najważniejszych unijnych stanowisk.
Konrad Szymański ocenił, że RE po szczycie jest mimo wszystko bliżej porozumienia. - Mimo braku decyzji po szczycie Rady jesteśmy jednak bliżej porozumienia. Liderzy państw coraz lepiej rozumieją, co dziś nie jest możliwe w sprawie obsady personalnej w UE – powiedział wiceszef MSZ.
- Teraz intensyfikują się poszukiwania scenariusza pozytywnego – odpowiedzi na pytanie, jakie osoby zapewniłyby równowagę polityczną i tym samym jedność UE. Nie wiem, czy ta sytuacja dojrzeje do decyzji 30 czerwca, ale to będzie kolejny ważny krok – dodał Konrad Szymański.
Główni kandydaci
Przed szczytem na giełdzie nazwisk pojawiali się przede wszystkim wiodący kandydaci największych frakcji w PE – kandydat Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber, socjalista Frans Timmermans i liberałka Margrethe Vestager. Obecnie scenariusz wyboru któregoś z kandydatów wiodących wydaje się coraz mniej prawdopodobny. Kanclerz Niemiec Angela Merkel na konferencji po zakończeniu pierwszego dnia szczytu przyznała, że należy uznać, że nie ma większości dla kandydatów wiodących Parlamentu Europejskiego do objęcia stanowiska szefa Komisji Europejskiej.
Konrad Szymański podkreślił, że trzeba "znaleźć rozwiązanie, które lepiej będzie odpowiadało zapisom traktatowym oraz rzeczywistości politycznej w Radzie. - Już dziś ta dyskusja dotyczy wyraźnie szerszej grupy osób - podkreślił.
W nadchodzącym tygodniu mają odbyć się dalsze rozmowy bilateralne i multilateralne między szefami państw i rządów, a także przedstawicielami poszczególnych frakcji w PE oraz szefem RE Donaldem Tuskiem.
Konrad Szymański pytany o najbliższe rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie obsady najważniejszych stanowisk w UE stwierdził, że premier stale prowadzi konsultacje.
- Premier łatwo nawiązuje osobisty, często bardzo nieformalny kontakt z szefami rządów państw UE. Te konsultacje są w zasadzie ciągłe i dotyczą znacznie szerszej grupy państw niż tylko państwa naszego regionu. Choć oczywiście Europa Środkowa jest kluczowym wymiarem regionalnym tej gry. Bez dobrego porozumienia z nami wybory personalne w UE nie ruszą z miejsca – powiedział wiceszef MSZ.
REKLAMA
"Scenariusz transformacji energetycznej musi być napisany w Polsce"
Podczas trwającego od czwartku do piątku szczytu UE, zapisy wniosków końcowych, mówiących o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zablokowała Polska i kilka innych państw unijnych. Według nieoficjalnych informacji, oprócz naszego kraju, były to Czechy, Estonia i Węgry.
Konrad Szymański zapytany, czy polski rząd zamierza przedstawić swoje propozycje dotyczące konkretnych kwot i sposobów finansowania transformacji energetycznej i czy oczekuje od KE konkretów, odpowiedział, że "Polska przekazała do KE krajowy plan na rzecz energii i klimatu".
- Jesteśmy w trakcie uzgadniania uwag KE. Krajowa strategia rozwoju energii odnawialnej jest w trakcie przygotowania. Zgłosimy nasze oczekiwania wobec polityki klimatycznej UE, które będą oparte na naszych uwarunkowaniach gospodarczych i społecznych – powiedział wiceszef MSZ ds. europejskich.
Konrad Szymański podkreślił, że uzgodnienie dalekosiężnych celów UE w sprawie neutralności klimatycznej wymaga dokładnych założeń rozłożenia kosztów, które mogą spaść na obywateli, firmy i państwa.
dn
REKLAMA