Bankowość elektroniczna i e-płatności są coraz popularniejsze
Polacy polubili bankowość elektroniczną. Liczba osób, korzystających z tego typu usług np. za pomocą smartfona, w zeszłym roku wzrosła aż o 3 miliony.
2019-06-26, 17:34
Posłuchaj
Wiceprezes Związku Banków Polskich Włodzimierz Kiciński mówi, że Polacy lubią płacić nowoczesnymi instrumentami płatniczymi. Jeśli chodzi o bankowość elektroniczną, to w Polsce ma ona 9 milionów klientów, a rynek bardzo szybko się rozwija.
- To wcale nie jest wcale takie powszechne na zachód od nas. W Polsce zrealizowaliśmy 40 milionów transakcji mobilnych - więcej, niż za pomocą kart płatniczych. To świadczy o tym, że polski BLIK jest już bardzo popularny - podkreśla Włodzimierz Kiciński.
E-płatności także dla firm
Płatności mobilne coraz powszechniej stosują też małe i średnie firmy - dostęp do elektronicznych płatności ma 2,7 miliona przedsiębiorstw z sektora MŚP.
Rynek kredytowy stabilny
Jeśli natomiast chodzi o rynek kredytowy, to w tym roku dużej zmiany nie ma - ocenia prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Jak dodaje, Związek spodziewa się, że w tym roku zaciągniętych zostanie ok. 200 tysięcy kredytów mieszkaniowych, co będzie wielkością "naturalną". Jeśli chodzi o kredyty konsumenckie, to Polacy zaciągają je chętnie - ale na ten rodzaj kredytów, według Krzysztofa Pietraszkiewicza, powinniśmy uważać, by nie wpędzić się w spiralę zadłużenia.
REKLAMA
Liczba zagrożonych kredytów bez zmian
Liczba zagrożonych kredytów nie rośnie - jest ich około 6,5 procent. Krzysztof Pietraszkiewicz zwraca jednak uwagę, że na Zachodzie wiele państw w ostatnich latach zmniejszyła ten odsetek, a Polska z lidera pod względem jakości portfela kredytowego spadła z pierwszego miejsca na środek stawki państw europejskich.
Rosną natomiast oszczędności Polaków. Co roku powiększają się o od 8 do 10 procent. Niemniej jednak sektor bankowy niepokoi się o rozwój sytuacji, zwłaszcza że względu na perturbacje w gospodarce światowej.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA
REKLAMA