W Archiwum Akt Dawnych odbyła się uroczysta prezentacja oryginału aktu Unii Lubelskiej
W Archiwum Akt Dawnych zaprezentowano oryginał aktu Unii Lubelskiej. Uroczystość zorganizowano z okazji 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Obecni byli na niej przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz ambasadorzy Republiki Litewskiej, Białoruskiej i Ukrainy.
2019-07-02, 17:14
Rozpoznając uroczystość Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk powiedział, że oryginał aktu po raz pierwszy będzie prezentowany dłużej niż jeden dzień i dzięki temu wiedza o tamtym wydarzeniu będzie mogła dotrzeć do szerokiego grona osób, co "podkreśli wagę zachowania narodowego dziedzictwa historycznego dla następnych pokoleń".
"Jedność w wielości"
List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytała go dyrektor generalna Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Prezydent napisał między innymi, że akt Unii Lubelskiej to dokument o wiekopomnym znaczeniu - Ideą założycielską stała się jedność w wielości. Uformowane w ten sposób wielonarodowe państwo miało status środkowoeuropejskiej potęgi opartej na zasadach wolności, parlamentaryzmu i demokracji. Jest niezaprzeczalnym faktem, że dorobek i tradycja Unii Lubelskiej wywarły silny, pozytywny wpływ na kształtowanie się tożsamości środkowoeuropejskiej, na ugruntowanie zasad wolności, na umocnienie poczucia dumy z kroczenia własną, oryginalną drogą - napisał Andrzej Duda.
Powiązany Artykuł
450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej - zobacz serwis specjalny
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin mówiła, że oryginał aktu Unii Lubelskiej przypomina o niezwykłych tradycjach narodów Europy Środkowej - Wschodniej. Wiceminister przypominała, że Unia Lubelska stworzyła państwo wielu narodów, którego jednym z najważniejszych osiągnięć było zapewnienie bezpieczeństwa tym narodom. Magdalena Gawin podkreślała również, że "Rzeczpospolitej Obojga Narodów to takie pojęcia jak wolność, republikanizm, równość, tolerancja religijna - one wszystkie wiążą się z tym ponadetnicznym i ponadnarodowym, politycznym państwem".
"Prototyp Unii Europejskiej"
W uroczystej inauguracji ekspozycji wziął udział ambasador Litwy Eduardas Borisovas, który podkreślał, że podpisanie aktu Unii Lubelskiej umożliwiło stworzenie wyjątkowego państwa na mapie ówczesnej Europy. Był to wyjątkowy jego zdaniem system federacyjny - "prototyp Unii Europejskiej". Ambasador Litwy dodał, że oba państwa zjednoczyły się w jednolity podmiot drogą negocjacji bez rozlewu krwi.
REKLAMA
Ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia podkreślał, że Unia Lubelska była wyjątkowo ważna dla Ukraińców - Po 450 latach jesteśmy w podobnej sytuacji. Mamy zagrożenie zewnętrzne, które płynie z Moskwy i jesteśmy świadomi tego, że musimy się jednoczyć. Cieszę się, że możemy obchodzić ten ważny jubileusz, myśląc o pojednaniu, współpracy i przyszłości - mówił dyplomata. W uroczystości wzięli udział także: ambasador Białorusi Vladimir Chushe i ambasador Łotwy Edgars Bondars.
Odwiedzający Archiwum Akt Dawnych będą mogli zobaczyć oryginalny dokument pergaminowy, potwierdzony 78 pieczęciami senatorów i posłów Wielkiego Księstwa Litewskiego, czyli litewski egzemplarz przeznaczony dla stanów koronnych. Egzemplarz polski, pod którym podpisali się posłowie reprezentujący Koronę Polską i przeznaczony dla strony litewskiej, nie zachował się do naszych czasów.
Akt Unii Lubelskiej został wpisany na Międzynarodową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata, a Komisja Europejska uhonorowała go Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.
Oryginał aktu będzie można oglądać od jutra do 12 lipca w siedzibie Archiwum Głównym Akt Dawnych przy ulicy Długiej 7 w Warszawie.
REKLAMA
kp
REKLAMA