Tomasz Sakiewicz: UE musi się liczyć z głosem Polski i Europy Środkowej

- Unia Europejska musi się liczyć z głosem Polski, z głosem Europy Środkowej. Musi liczyć się z tym, że walec francusko-niemiecki, który zrównywał każdego przeciwnika, przestał być już tak skuteczny. Oni nie stracili władzy w Unii, ale muszą się liczyć z naszym głosem - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

2019-07-05, 11:10

Tomasz Sakiewicz: UE musi się liczyć z głosem Polski i Europy Środkowej
Tomasz Sakiewicz. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

05.07.19 Gość PR24: Tomasz Sakiewicz
+
Dodaj do playlisty

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen została kandydatką na szefową Komisji Europejskiej, a premier Belgii Charles Michel został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej. Dzięki sprzeciwie Polski i innych krajów Grupy Wyszehradzkiej udało się zablokować kandydaturę Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej.

- Unia Europejska była takim pijanym maszynistą, który jedzie z coraz większą prędkością, krzycząc "jedziemy", nie wiedząc, że może wypaść z torów na zakręcie albo w coś mocno uderzyć. Polsce i Węgrom udało się dołożyć hamulec pijanemu maszyniście - szczególnie na zakrętach. Oczywiście Frans Timmermans jako przewodniczący Komisji Europejskiej dołożyłby prędkości, a już jeden wagon, który nazywa się Wielka Brytania, wypadł. A mógł wypaść cały pociąg. Polacy na zakrętach będą naciskać hamulec. Chodzi o to, żeby uratować Unię - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz.

Prowadzący audycję Michał Rachoń przypomniał, że niedawno Polsce udało się zablokować wprowadzenie tak zwanej neutralności klimatycznej. Do tego faktu również odniósł się gość PR24. - Unia musi się liczyć z głosem Polski, z głosem Europy Środkowej. Musi się liczyć z tym, że ten walec francusko-niemiecki, który zrównywał każdego przeciwnika, przestał być już tak skuteczny. Oni nie stracili władzy w Unii, dalej będą nią zarządzać. Ale muszą się liczyć z naszym głosem. Taki był cel tych eurowyborów. Dostaliśmy dostęp do hamulca: możemy powiedzieć, że nie zgadzamy się na coś, i poprosić o przedstawienie innego wariantu - podkreślił redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/bartos

-------------------------

Data emisji: 5.07.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 10.09

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej