Akcja Wyborcza Polaków na Litwie będzie współrządzić Litwą

Polska partia weszła w skład litewskiej koalicji rządzącej - wynika z podpisanej w czwartek umowy koalicyjnej. Do Litewskiego Związku Rolników i Zielonych i Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy dołączyły Porządek i Sprawiedliwość oraz Akcja Wyborcza Polaków na Litwie–Związek Chrześcijańskich Rodzin.

2019-07-05, 16:32

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie będzie współrządzić Litwą
Budynek Seimasu - Sejmu Litwy. Foto: Giedriius/ Shutterstock

Zgodnie z zawartym porozumieniem, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) otrzymuje stanowiska ministra komunikacji oraz spraw wewnętrznych.

Powiązany Artykuł

mid-19630073 1200.jpg
450 lat temu zawarto Unię Lubelską

Premier może pozostać na stanowisku

Przewodniczący partii Waldemar Tomaszewski na razie nie wymienia nazwisk pretendentów na ministrów, zapewnia jednak, że partia ma odpowiednich kandydatów. - Mamy swoich ludzi w ministerstwie komunikacji, mieliśmy tu swego przedstawiciela na stanowisku wiceministra. W dziedzinie spraw wewnętrznych również jesteśmy mocni - powiedział Tomaszewski.

Porozumienie przewiduje, że Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVZS) zachowa stanowisko premiera. Nie wiadome jednak, czy szefem rządu będzie chciał pozostać obecny premier Saulius Skvernelis. Swą decyzję Skvernelis ma ogłosić w najbliższy wtorek.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] M. Kuchciński: przewodniczący Sejmu Litwy promotorem ożywienia relacji polsko-litewskich

Zmiana ma zajść na stanowisku przewodniczącego Sejmu. Teraz zajmuje je Viktoras Pranckietis z LVZS, a zgodnie z nową umową ma je objąć przedstawiciel Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy (LSDP), partii, której przewodniczy polityk z dużym doświadczeniem, poseł Gedyminas Kirkilas.

REKLAMA

Obsada stanowisk wzbudza dyskusje i spory

Kwestia obsadzenia stanowiska szefa parlamentu wywołuje najwięcej dyskusji i sporów. Pranckietis, nielubiany przez przewodniczącego LVZS Ramunasa Karbauskisa, niejednokrotnie zapowiadał, że nie zrezygnuje ze stanowiska, gdyż został wybrany przez Sejm, którego skład się nie zmienił, i nie ma podstaw do jego dymisji.

Karbauskis zapowiedział, że w najbliższym czasie zorganizuje głosowanie we władzach partii w sprawie wotum zaufania wobec Pranckietisa.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Marszałek Senatu: Polska powinna współpracować z Litwą w energetyce i wojskowo

Decyzja o utworzeniu nowej koalicji rządzącej zapadła w wyniku wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Gitanas Nauseda. Nowy prezydent zostanie zaprzysiężony za tydzień.

Obserwatorzy zauważają, że jednym z celów zmiany koalicji było odsunięcie od władzy osób niewygodnych dla największej partii, jaką jest Związek Rolników i Zielonych, w tym m.in. pozbycie się ministra komunikacji Rokasa Masiulisa i szefa Sejmu Pranckietisa.

Obecna rozszerzona koalicja w 141-osobowym Sejmie będzie miała 76 posłów.

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej