Juliusz Wiktor Gomulicki – erudyta, bibliofil, badacz literatury

115 lat temu, 17 października 1909 roku, urodził się Juliusz Wiktor Gomulicki - historyk literatury, wybitny znawca poezji Cypriana Kamila Norwida, varsavianista, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego. W Archiwum Polskiego Radia zachowały się jego wspomnienia. W 2003 roku z Juliuszem Gomulickim rozmawiała Bogumiła Prządka.

2024-10-17, 05:40

Juliusz Wiktor Gomulicki – erudyta, bibliofil, badacz literatury
Juliusz Wiktor Gomulicki, zdjęcie z 1945 roku. Foto: Wikipedia/domena publiczna

- Ja w książki się wgłębiam – mówił Juliusz Wiktor Gomulicki. - Jestem miłośnikiem tego, co zapieczętowane, wykrywania tego, co ukryte, odgadywania tego, co zagadkowe. Jestem w tym mistrzem, mogę powiedzieć niezrównanym. 

Był synem pisarza Wiktora Gomulickiego. Urodził się 17 października 1909 roku w Warszawie. 

- Matka nauczyła mnie liter, jak miałem trzy lata. Ojciec, jak zauważył, że ja sylabizuję, zabrał się za naukę czytania już prawdziwego – wspominał Juliusz Gomulicki. – Czytałem dużo, szybko przyswajałem wiedzę, więc ojciec był ze mnie bardzo zadowolony.

Posłuchaj

Juliusz Wiktor Gomulicki przedstawia portret swojego ojca, pisarza Wiktora Gomulickiego, od którego przejął fascynację literaturą i historią Warszawy. Cz. 1. (PR, 2003) 14:13
+
Dodaj do playlisty

Wybuch I wojny światowej zastał rodzinę Gomulickich w Warszawie. – Pamiętam pierwszą stronę gazety z wielkim tytułem "Wojna!", pamiętam, choć miałem wtedy tylko pięć lat – mówił Juliusz Gomulicki w Polskim Radiu. – Pamiętam też 11 listopada i odzyskanie niepodległości przez Polskę. Jak ja wtedy zazdrościłem moim starszym braciom, że mogli służyć w wojsku.

REKLAMA

Posłuchaj

Juliusz Wiktor Gomulicki opowiada o swoich zainteresowaniach literackich i pierwszych latach nauki. Przywołuje rodzinne wspomnienia z dnia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Cz.2. (PR, 2003) 12:46
+
Dodaj do playlisty

- Chciałem iść na historię. Interesowałem się średniowieczem. Przeczytałem wszystkie dostępne prace dotyczące polskiego średniowiecza – mówił Juliusz Wiktor Gomulicki. – Znałem średniowieczną łacinę. Przestudiowałem Galla Anonima we wszystkich dostępnych tłumaczeniach. Jednym słowem – tyle tego wiedziałem, że już po dwóch latach mogłem pisać pracę magisterską – wspominał.

Posłuchaj

Juliusz Wiktor Gomulicki opowiada o swoich zainteresowaniu historią średniowiecza, wyborem prawa jako kierunku studiów na Uniwersytecie Warszawskim, zauroczeniu koleżanką ze studiów oraz poszukiwaniu pracy. Cz. 3. (PR, 2003) 13:49
+
Dodaj do playlisty

Przed wojną studiował także nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim, a w trakcie okupacji na tajnych kompletach także psychologię i socjologię. 

Współpracował z "Nowymi książkami", "Rocznikiem Literackim", współtworzył Encyklopedię Powszechną PWN i Towarzystwo Przyjaciół Książki.

Posłuchaj

Juliusz Wiktor Gomulicki wspomina swoją drogę zawodową oraz okoliczności odnalezienia rękopisu niepublikowanego wiersza Cypriana Kamila Norwida. Cz. 4. (PR, 2003) 13:55
+
Dodaj do playlisty

W latach 1945-46 był naczelnikiem Wydziału Upowszechniania Literatury w Ministerstwie Kultury i Sztuki, następnie kierownikiem działu wydawniczego Centralnego Instytutu Kultury. Pracował także jako recenzent w Państwowym Instytucie Wydawniczym, doradca naukowy w Ossolineum oraz w Instytucie Badań Literackich PAN. W latach 1957–60 i 1983–85 wykładał literaturę i tekstologię na Uniwersytecie Warszawskim.

REKLAMA

Posłuchaj

Juliusz Wiktor Gomulicki opowiada o swojej fascynacji książkami: chudy literat na starość, przyjemność w kupowaniu książek, ale i w ich rozdawaniu, o poszukiwaniu książek czytanych w dzieciństwie. Cz. 5. (PR, 2003) 12:16
+
Dodaj do playlisty

Publikował głównie książki varsavianistyczne (m.in. "O starej i nowej Warszawie", "Trzysta lat książki o Warszawie", "Warszawa drukowana") oraz literaturoznawcze, w szczególności poświęcone twórczości Cypriana Kamila Norwida. To dzięki Gomulickiemu ukazały się zebrane dzieła Norwida z opracowaniem. Napisał także pracę o ojcu, Wiktorze Gomulickim, zatytułowaną "Pierwszy odkrywca Norwida od roku 1860 do roku 1918".

im

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej