"Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia". 10 historii Polek rewolucjonistek

- Mamy do czynienia z dziesięcioma bohaterkami. To są kobiety Polki, które były odpowiedzialne za to, co nazywamy dziś stylem życia - mówiła w Polskim Radiu 24 Lidia Pańków, współautorka książki "Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia".

2019-07-18, 10:00

"Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia". 10 historii Polek rewolucjonistek
Fragment okładki książki " "Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia". Foto: Mat.promocyjne

Posłuchaj

17.07.19 "Między nami kobietami"
+
Dodaj do playlisty

Projektantki, architektki, fotografki, scenografki, ikony i rewolucjonistki polskiego designu. Kobiety twórcze, niezależne, nowoczesne, charyzmatyczne i wyjątkowo zdolne. Kształtowały polski styl życia i nowy wizerunek kobiety. "Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia" to zbiór historii dziesięciu kobiet, które wpłynęły na to, jak dziś żyjemy.

Jak Jadwidze Grabowskiej, zwanej "nadwiślańską Coco Chanel", udało się wprowadzić na polskie ulice paryski szyk i elegancję? Jak sławna fotografka dwudziestolecia międzywojennego Zofia Chomętowska stała się prekursorką "zdjęć lifestylowych"? Kim była Janina Ipohorska, współzałożycielka i redaktorka kultowego „Przekroju” i dlaczego kryła się pod męskim pseudonimem? Jaki wpływ na rozwój polskiej architektury miała Barbara Brukalska – pierwsza kobieta profesor na Politechnice Warszawskiej? W czym wyspecjalizowała się Teresa Kruszewska, rewolucjonistka polskiego designu?

Co robiły, aby przebić się w zdominowanym przez mężczyzn dwudziestoleciu międzywojennym i niesprzyjającym sztuce PRL-u? - Z jednej strony były to kobiety, które dużo podróżowały, a z drugiej żyły bardzo skromnie - mówiła podczas rozmowy z Anną Popek współautorka książki.

- Często miały tzw. okno na świat, wiedziały co się dzieje, znały języki. Uczestniczyły w życiu kulturalnym, ale często też ponosiły osobiste wyrzeczenia - dodała.

REKLAMA

Lidia Pańków zdradziła również jak wyglądała praca ze siostrą, Julią Pańków, która jest drugą współautorką książki. - Pracą podzieliłyśmy się po połowie, każda dostała po pięć bohaterek. Nie było niestety wspólnego siedzenia w bibliotekach, przy biurku, ponieważ prowadzimy osobne życia, obie jesteśmy bardzo zajęte - opowiadała.

- Natomiast to, co było dla mnie najbardziej pozytywne, to poczucie, że mogę w 100 procentach zaufać współautorce, czyli mojej siostrze, że nie muszę jej kontrolować ani martwić się tym, czy da sobie radę. Bardzo cenię jej warsztat i wiedzę - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

kstar

REKLAMA

* * *

Audycja: "Między nami kobietami"

Prowadząca: Anna Popek

Gość audycji: Lidia Pańków

REKLAMA

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 23:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej