Prosta Spółka Akcyjna da wiatr w żagle polskim start-upom
Dla polskiej branży startupowej Prosta Spółka Akcyjna może stanowić atrakcyjny element budowania przewagi konkurencyjnej Polski, jako kraju przyjaznego startupom polskim i zagranicznym - ocenia dla PAP Marta Pawlak, ekspert prawny Startup Poland.
2019-07-22, 07:45
Parlament zakończył prace nad ustawą wprowadzającą Prostą Spółkę Akcyjną, która zakłada m.in. wzmocnienie rozwoju start-upów w Polsce czy zwiększenie ich konkurencyjności. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Będzie łatwiej założyć innowacyjną firmę i pozyskać dla niej kapitał
Nowelizacja kodeksu spółek handlowych (KSH), która zakłada nowy rodzaj spółki (PSA), ma sprawić, że polscy innowacyjni przedsiębiorcy będą mogli łatwiej niż obecnie założyć firmę i pozyskać kapitał potrzebny do rozwoju swojej działalności.
Ustawa wprowadzająca prostą spółkę akcyjną to, jak podkreśla MPiT - który przygotował rozwiązania - ostatnia zmiana z tzw. pakietu 100 zmian dla firm.
Prosta Spółka Akcyjna łączy elementy spółki z ograniczona odpowiedzialnością ze spółka akcyjną
Nowe przepisy zakładają, że PSA będzie łączyć cechy spółki z o.o. (stosunkowo proste i mało kosztowne założenie, funkcjonowanie i likwidacja spółki) z zaletami spółki akcyjnej.
"Prosta Spółka Akcyjna (PSA) to odpowiedź na postulaty startupów, które potrzebują mniej sformalizowanej i taniej formy prawnej dla swojego rozwoju. PSA stawia na czynniki determinujące działalność większości startupów: innowacje i kapitał ludzki" - wskazuje Marta Pawlak, ekspert prawny Startup Poland - organizacji pozarządowej i think-tanku, którego celem jest budowanie świadomości nt. potencjału start-upów w administracji publicznej oraz reprezentowanie społeczności polskich start-upów w procesach legislacyjnych.
Ekspertka podkreśla, że PSA wprowadza rozwiązania znane w innych krajach, które z powodzeniem wykorzystują je dla wspierania rodzimych startupów, a także przyciągania startupów z zagranicy.
Prosta Spółka Akcyjna zwiększy konkurencyjność Polski na rynku start-upów
− Dla polskiego ekosystemu startupowego PSA może stanowić atrakcyjny element budowania przewagi konkurencyjnej Polski, jako kraju przyjaznego startupom polskim i zagranicznym (konstrukcje zbliżone do PSA są w ofercie innych krajów europejskich, m.in. Francji i Słowacji)" - zaznacza.
Zalety Prostej Spółki Akcyjnej
Mówiąc o zaletach PSA Pawlak zwraca uwagę na elementy mogące być wkładem do spółki, takie jak praca, know-how lub usługi. A także szybką rejestrację elektroniczną (24h), możliwą również w przypadku wkładów niepieniężnych. Inne zalety to, jak mówi: "brak konieczności wnoszenia wkładów przed rejestracją (termin na wniesienie wkładów - 3 lata od rejestracji spółki); minimalny kapitał akcyjny w wysokości 1 zł; szeroka swoboda umów, zasadą jest dyspozytywny charakter przepisów, wspólnicy mogą dostosować umowę spółki do swoich potrzeb".
Pawlak wskazuje też na akcje, które nie mają formy dokumentu (zdematerializowane). Zaznacza, że w nowej formule "zbycie akcji następuje w formie pisemnej lub elektronicznej". Inne ułatwienia to według niej: uproszczony elektroniczny rejestr akcjonariuszy, prowadzony np. przez firmę inwestycyjną albo notariusza czy dopuszczalne wykorzystanie blockchainu do prowadzenia tego rejestru, "co otwiera PSA najnowocześniejsze technologie".
W ocenie ekspertki zaletą jest też brak obowiązku tworzenia rady nadzorczej: wystarczy 1-osobowy zarząd oraz "bardzo szerokie wykorzystanie komunikacji elektronicznej w podejmowaniu uchwał, odbywaniu zgromadzeń akcjonariuszy". "PSA przewiduje także uproszczoną likwidację – skrócony czas potrzebny na przeprowadzenie likwidacji, a dodatkowo możliwe będzie rozwiązanie spółki bez likwidacji - przez przejęcie jej majątku i zobowiązań przez akcjonariusza" - wyjaśnia.
Obecnie ok. 71 proc. start-upów działa w formie spółek z o. o.
"Obecnie – jak wynika z badań Startup Poland z 2017 r. – ok. 71 proc. startupów działa w formie spółki z o.o., jednak PSA istotnie rozszerza ofertę dla startupów i może stanowić ważny element budowania ekosystemu startupowego w Polsce" - podsumowuje.
PAP, jk
REKLAMA