Polska armia zmodernizuje czołgi T-72. Wartość kontraktu to 1,75 mld zł
W poniedziałek w gliwickich Zakładach Mechanicznych "Bumar-Łabędy" została podpisana umowa na remont czołgów T-72 z modyfikacją, której łączna wartość wynosi 1,75 mld zł.
2019-07-22, 12:49
Realizacja umowy przez polski przemysł zbrojeniowy ma potrwać niespełna sześć lat. Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy wraz z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi w Poznaniu wchodzą w skład konsorcjum PGZ, które prowadziło negocjacje w sprawie modyfikacji czołgów T-72.
− Modernizujemy, modyfikujemy ten sprzęt, który jest dostępny w Wojsku Polskim. Ta sprawa dotyczy czołgów T-72 i dzięki remontowi czołgi zostaną wyposażone w nowoczesne przyrządy celownicze, nawigacyjne, obserwacyjne, a także w nowoczesną łączność cyfrową. Zostaną też przeprowadzone gruntowne remonty tych czołgów - mówił minister.
Szef MON podkreślał, że celem umowy jest także zachowanie miejsc pracy w zakładach "Bumar-Łabędy" i stwierdził, że jest spokojny, co do możliwości realizacji kontraktu.
- Czołgi T-72 to jest sprzęt, który jest na wyposażeniu Wojska Polskiego, a ta modyfikacja to taka zdolność pomostowa, a wszyscy oczekujemy i pracujemy nad tym, żeby w polskich zakładach był produkowany czołg nowej generacji - dodał Błaszczak.
REKLAMA
W polskich zakładach będzie produkowany czołg nowej generacji?
− Czołg T-72, na którego remont została podpisana umowa, jest na wyposażeniu Wojska Polskiego, ale wszyscy oczekujemy i pracujemy nad tym, żeby w polskich zakładach był produkowany czołg nowej generacji - mówił w poniedziałek w Zakładach Mechanicznych „Bumar Łabędy” szef MON Mariusz Błaszczak.
Błaszczak poinformował, że plan modernizacji technicznej wojska do 2026 r. opiewający na kwotę 185 mld zł dotyczy zarówno zakupów, jak i modernizacji wojska.
Przypomnijmy, w czerwcu w poznańskich Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych swoją działalność zainaugurowało Centrum Serwisowo - Logistyczne czołgów Leopard 2.
Jak pisze portal Defence24, Wojsko Polskie posiada obecnie 11 batalionów czołgów, cztery wyposażone są w czołgi Leopard 2, kolejne cztery używają posiadających gorsze zdolności bojowe czołgów PT-91, zaś ostatnie 3, wczesne wersje T-72.
PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA