Franky Zapata - kim jest latający człowiek z Francji i co to jest flyboard?

Wynalazca, sportowy champion Franky Zapata stał się znany we Francji i na świecie 14 lipca, kiedy podczas uroczystości państwowych Dnia Bastylii wszyscy zobaczyli sylwetkę człowieka latającego na desce. Pojawił się na czołówkach prasy całego świata. Teraz zdecydował się na przelot nad kanałem La Manche, ale niestety próba okazała się nieudana.

2019-07-25, 10:28

Franky Zapata - kim jest latający człowiek z Francji i co to jest flyboard?
Pilot Franky Zapata na flybordzie. Foto: Shutterstock.com / Frederic Legrand - COMEO

Franky Zapata podczas historycznej próby przelotu nad kanałem La Manche wpadł do wody. Szczęśliwie wyszedł z tych tarapatów cało i już zapowiedział, że będzie podejmował kolejne próby lotu na tej trasie między Francją i Wielką Brytanią. Nie udało się uzupełnienie paliwa w trakcie lotu. Według jego ekipy brakło centymetrów – powodem niepowodzenia były duże fale, choć manewr tankowania, jak zaznaczył przedstawiciel zespołu Zapaty, ćwiczono dziesiątki razy i w dużo bardziej niesprzyjającym środowisku.

Przelot miał się odbyć w 110 rocznicę pierwszego przelotu nad kanałem La Manche na jednopłatowcu, którego dokonał Louis Bleriot. Zapata wystartował z miejscowości Sangatte (Pas-de-Calais) z Francji i w ciągu 20 minut zamierzał wylądować w okolicach Dover w Wielkiej Brytanii.

”Pilot, poszukiwacz przygód, champion, wynalazca”

14 lipca Franky Zapata przelatywał nad defilującymi oddziałami wojskowymi nad Placem Zgody w Paryżu w obecności prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Wtedy też zwróciły na niego uwagę media z wielu państw świata/

REKLAMA

Kim zaś jest Franky Zapata?

40-letni Franky Zapata to po części sportowiec, po części poszukiwacz przygód i wynalazca. Przed tym, gdy zajął się flyboardem, był utytułowanym sportowcem światowej klasy – dwukrotnie był mistrzem świata w zawodach w pływaniu na skuterach wodnych w i siedmiokrotnie mistrzem Europy.

Pierwszą wersję Flyboarda stworzył w 2011 roku. Wówczas mogła ona podnieść się kilka metrów nad poziom morza  - napędzana przez silnik skutera wodnego i dzięki rurze zanurzonej w wodzie. W ciągu następnych lat projekt bardzo się rozwinął.

Jak działa FlyBoard Air?

Obecnie, jak się podaje, Flyboard ma rozmiar deski skateboardowej, napędzany jest przez kilka silników, które pozwalają osiągnąć prędkość do 190 km na godzinę. Jako paliwo służy nafta, której zbiornik znajduje się na plecach pilota. Podczas lotu nad La Manche Zapata wystartowal mając na plecach 47 kilogramowy zbiornik paliwa dla swojego flyboarda - podaje Reuters.

Pojazd obsługuje się za pomocą ręcznej przepustnicy, za jej pomocą Zapata uruchamia tryb startowy, po tym gdy przypnie się już do umieszczonych na desce specjalnych butów. Dostępny jest tryb automatycznego zawieszenia i szybkiego uwolnienia się z butów przypiętych do deski, co potrzebne jest w razie awaryjnego lądowania na wodzie. Ruch deski regulowany jest przez pochylenia ciała do przodu i do tyłu. Na jednym tankowaniu flyboard jest w stanie utrzymać się około 10 minut.

REKLAMA

***

Reuters/AFP/BFM TV/agkm


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej