Agencja S&P podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 do 4,1 proc.

Agencja S&P Global Ratings podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,1 proc. z 3,9 proc. i podtrzymała szacunki tego wskaźnika na 2020 r. na poziomie 3,1 proc. - wynika z raportu datowanego na 26 lipca.

2019-07-29, 16:10

Agencja S&P podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 do 4,1 proc.
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Agencja wskazała w raporcie, że ratingi części krajów Europy Środowo-Wschodniej, w tym Polski, pozostają na takim samym lub niższym poziomie niż przed kryzysem finansowym z lat 2007-2008.

Wynika to, zdaniem Agencji, z oddziaływania czynników instytucjonalnych. Ponadto, poziom zadłużenia publicznego jest w większości przypadków wyższy niż przed światowym kryzysem.

Gospodarki Europy Środkowo Wschodniej powiązane z zachodnimi łańcuchami produkcji

Choć gospodarki Europy Środkowo Wschodniej w ostatniej dekadzie uległy znaczącej dywersyfikacji, to wciąż opierają się na integracji z zachodnioeuropejskimi łańcuchami produkcji, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym i innych sektorach przetwórstwa.

- W przypadku pogorszenia globalnych tendencji protekcjonistycznych wzrost gospodarczy w regionie ucierpi - dodano.

REKLAMA

Co może zmienić rating Polski?

W lipcowym dokumencie przytoczono zawarte w kwietniowym raporcie S&P uwarunkowania, które mogłyby wpłynąć na zmianę ratingu Polski.

S&P mogłaby podwyższyć rating, jeżeli:
- realny wzrost dochodów w Polsce nadal będzie przekraczał wzrost analogicznego wskaźnika u kluczowych partnerów handlowych bez generowania nierównowag zewnętrznych,

- budżet kraju notowałby nadwyżki prowadzące do redukcji długu publicznego w ujęciu nominalnym,

- Pracownicze Plany Kapitałowe zwiększyłyby oszczędności prywatne, co z kolei obniżyłoby zobowiązania warunkowe rządu związane ze starzejącą się i malejącą populacją w wieku produkcyjnym.

Agencja przestrzega przed wzrostem płac

Negatywną presję na rating, zdaniem S&P, mogłoby wywrzeć natomiast: znaczące pogorszenie się kondycji fiskalnej; szybki wzrost płac prowadzący do szybszego od oczekiwań wzrostu zadłużenia zewnętrznego netto, co potencjalnie wskazywałoby na osłabienie konkurencyjności kraju.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski wg Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Najbliższe przeglądy ratingu Polski zaplanowano na jesień - Fitch 27 września, S&P i Moody's 11 października.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej