Powstanie Warszawskie. "To wydarzenie dało moralną siłę do przetrwania naszej tożsamości"
- Gdyby nie Powstanie Warszawskie, to nie mielibyśmy tyle siły jako naród, by robić kolejne przewroty: Poznań '56, czy Grudzień '70 - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki z “Sieci”. Do wydarzeń z 1 sierpnia 1944 roku odnieśli się też Jacek Liziniewicz z“Gazety Polskiej” oraz Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenie Wolnego Słowa.
2019-08-01, 09:44
Posłuchaj
75 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie, największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.
Powiązany Artykuł
Amerykańscy żołnierze oddali hołd powstańcom [RELACJA]
O największym zrywie niepodległościowym Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie mówili w "Debacie poranka" w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z“Gazety Polskiej”; Andrzej Rafał Potocki z “Sieci” oraz Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenie Wolnego Słowa.
- Najistotniejszym elementem w micie dotyczącym Powstania Warszawskiego jest kwestia naszej tożsamości, postrzegania wolności i niepodległości kraju - powiedział Potocki.
- Gdyby nie Powstanie Warszawskie, to mit Polaka walczącego do końca przeciwko obcej przemocy upadłby. Nie mielibyśmy tyle siły jako naród, by robić kolejne przewroty: Poznań '56, czy Grudzień '70 - dodał.
REKLAMA
"Mieliśmy poczucie obowiązku dokończenia tego, co rozpoczęto 1 sierpnia"
Wedlug Tomasza Truskawy natomiast "fałszywe przedstawianie Powstania Warszawskie jako epizodu w naszej historii, który doprowadził do wyginięcia resztek ocalałej inteligencji polskiej, jest błędne.
- Potrzeba dochowania wierności tym, którzy stanęli do walki 1 sierpnia, była jednym z elementów, które dawały siłę opozycjonistom antykomunistycznym. Mieliśmy poczucie obowiązku dokończenia tego, co rozpoczęto tego dnia - ocenił Truskawa.
Powiązany Artykuł
Powstanie Warszawskie. Serwis specjalny
Stolica niszczona po Powstaniu
Do mitu Powstania Warszawskiego odniósł się także Jacek Liziniewicz. - Jednym z elementów jest mit zburzonej, całkowicie zniszczonej Warszawy. Stolicja w dużej mierze była planowo niszczona już po Powstaniu Warszawskim przez Sowietów. Po wojnie - zamiast odbudowywać miasto - wprowadzano komunistyczne plany infrastrukturalne i budowlane - zaznaczył Liziniewicz.
REKLAMA
Dziennikarz "Gazety Polskiej" przekonywał też, że przez lata część środowisk próbowała stygmatyzować obraz Powstania. - Objawił się jednak młodzieńczy bunt, który poszedł w zupełnie innym kierunku niż spodziewałby się obóz liberalny - skomentował.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadziła Stanisław Janecki.
Polskie Radio 24/kad
REKLAMA
------------------------------------
Data emisji: 1.08.2019
Godzina emisji: 8.06
Polecane
REKLAMA