Premier: chcemy, żeby program "Emerytura plus" był gwarantowany ustawowo
- Państwo musi dbać o godność swoich obywateli - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że chce, aby świadczenie "Emerytura plus" było gwarantowane ustawowo i było dostępne dla emerytów w kolejnych latach. - Przeznaczając taką samą kwotę każdemu w ramach tego programu, pokazujemy elementarną sprawiedliwość - dodał.
2019-08-20, 20:00
Posłuchaj
Szef rządu wspólnie z szefową MRPiPS Bożeną Borys-Szopą w ramach kampanijnego objazdu kraju "PiS-busem" odwiedził we wtorek Dom Kultury w Halinowie w woj. mazowieckim. Premier podczas briefingu potwierdził swoją wcześniejszą deklarację, że rząd zamierza corocznie wypłacać tzw. trzynastą emeryturę.
Powiązany Artykuł
Jarosław Kaczyński: rząd PiS jest wiarygodny i dotrzymuje swoich obietnic
Premier podczas przemówienia do mediów zwrócił uwagę, że wielu komentatorów zagranicznych "dziwi się, w jaki sposób można pogodzić szeroko rozumianą politykę społeczną z polityka prorodzinną oraz ze stabilnymi finansami publicznymi".
- Chcemy, żeby program "Emerytura plus" był dostępny dla emerytów w kolejnych latach. Chcemy, żeby był też bardziej sprawiedliwie skonstruowany, bo emerytury w Polsce są niskie. Przeznaczając taką samą kwotę każdemu w ramach "Emerytury plus", pokazujemy elementarną sprawiedliwość - powiedział. Premier, mówiąc o wsparciu dla seniorów, wymienił także m.in. waloryzacje rent i emerytur.
- Tworzenie polityki opartej na wartościach jest w naszym DNA, w naszym kodzie genetycznym i to jest moje zobowiązanie dla państwa: tworzenie takich polityk, które będą jak najbardziej oparte na zasadzie solidarności, sprawiedliwości - dodał Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
"Inwestujemy w polskie rodziny"
Zanim prezes Rady Ministrów przyjechał do Halinowa, odwiedził Otwock. Tam podczas przemówienia do mediów zwrócił uwagę, że wielu komentatorów zagranicznych "dziwi się, w jaki sposób można pogodzić szeroko rozumianą politykę społeczną z polityka prorodzinną oraz ze stabilnymi finansami publicznymi".
- Otóż jedno z drugim i trzecim jest związane bardzo pozytywną korelacją. Właśnie dlatego, że teraz inwestujemy w polskie rodziny, to mamy lepszą możliwość odpowiedzi na dekoniunkturę, która też jest w Europie zauważalna. Wdrażając tę politykę, również program 500 plus na pierwsze dziecko, mogliśmy we właściwy sposób odpowiedzieć na to spowolnienie - powiedział szef rządu.
Szef rządu o podatkach
Wcześniej premier był z wizytą w Grójcu. Tam mówił m.in. na temat podatków. Obniżenie PIT z 18 do 17 procent zakłada projekt ustawy, który jest obecnie na etapie prac sejmowych.
Mateusz Morawiecki przekonywał, że program Prawa i Sprawiedliwości jest programem dla wszystkich. - Czasami partie, które mienią się liberalnymi, neoliberalnymi, uważają, że to jest taka alternatywa - albo niższe podatki, albo polityka społecznie sprawiedliwa. My pokazaliśmy, że to nie jest albo, albo, że to można ze sobą pogodzić - mówił premier.
REKLAMA
Według zapowiedzi rządu, niższa stawka PIT oraz podwyższone koszty uzyskania przychodów wejdą w życie od 1 października.
Powiązany Artykuł
Premier: liczymy się z głosem wyborców, dlatego ruszamy w podróż po Polsce
Wcześniej szef rządu spotkał się z mieszkańcami Sochaczewa.
- Zatrzymanie młodych ludzi w kraju to wielkie wyzwanie. Przez zerowy PIT dla młodych pokazujemy, że chcemy ich tutaj - powiedział. Opowiedział się za podatkami proporcjonalnymi do dochodów.
- Co chcemy osiągnąć poprzez ten nowy projekt? Chcemy, żeby młodzi ludzie zostawali w kraju, żeby łatwiej im było znaleźć pracę, żeby mogli tę pracę podjąć jeszcze w czasie studiów, żeby włączyć młodych w rynek pracy - mówił premier.
REKLAMA
Mówiąc o zwolnieniu z PIT osób do 26. roku życia powiedział, że "zainteresował się tym rozwiązaniem cały świat od Paryża po Waszyngton".
"Wielkie wyzwanie cywilizacyjne"
- Młodzi są przyszłością narodu, ale chcemy, żeby byli też teraźniejszością, żeby mieli tu i teraz dla siebie dobre miejsce do życia w Polsce - powiedział. - To wielkie wyzwanie cywilizacyjne dla Polski, czyli zatrzymanie młodych ludzi przyciągnięcie z powrotem tych, którzy wyjechali - mówił prezes Rady Ministrów, dodając, że przez 15 lat wyjechało ponad 1,5 mln ludzi, w większości młodych.
- Obiecujemy wakacje podatkowe do 26. roku życia, a potem pracujemy nad coraz lepszymi warunkami dla tych, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek i dla tych, którzy chcą podejmować pracę u różnych pracodawców - dodał.
"Solidarne podejście do całego społeczeństwa"
Powiązany Artykuł
"Dobry czas dla Polski". PiS zaprezentowało nowy billboard wyborczy
Według premiera sytuacja, w której przedsiębiorcy unikają opodatkowania rejestrując firmy za granicą, "tak naprawdę powinna się nazywać piekłem podatkowym", a nie rajem podatkowym. - To jest świat postawiony na głowie - dodał. Według premiera "prawdziwy raj podatkowy" powinien polegać na tym, że "ludzie, którzy zaczynają życie zawodowe, powinni płacić najmniejsze podatki, a najlepiej zerowe, a ci, którzy zarabiają dużo więcej, powinni płacić dużo wyższe podatki". - To jest dobre, zdrowe, solidarne podejście do całego społeczeństwa - dodał.
REKLAMA
Zerowy PIT dla młodych to jeden z elementów tzw. piątki Kaczyńskiego. Stawka obowiązuje od sierpnia.
Z Sochaczewa, gdzie premierowi towarzyszył m. in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, Morawiecki wyruszył do Rawy Mazowieckiej.
bb
REKLAMA