Duży ruch w Tatrach. Zatory wydłużają czas wycieczki

W Tatrach jest bardzo duży ruch turystyczny, mimo, że po opadach deszczu na szlakach zalega błoto i tworzą się kałuże. Tam, gdzie zamontowane są sztuczne ułatwienia - łańcuchy, drabinki i inne, na przykład w rejonie Orlej Perci czy na szlaku na Rysy, tworzą się zatory.

2019-08-24, 12:25

Duży ruch w Tatrach. Zatory wydłużają czas wycieczki
Morskie Oko w Tatrach - zdjęcie ilustracyjne. Foto: Bodzio855/ Pixabay
  • W Tatrach panuje duży ruch - szlaki turystyczne są zatłoczone
  • Władze TPN apelują o krzystanie z komunikacji zbiorowej w podróży do Morskiego Oka
  • TPN ostrzega także o śliskich szlakach po nocnych opadach deszczu
  • IMGW ostrzega przed burzami, jakie mogą wystąpić w górach
  • TOPR przypomina: wymarsz w góry należy dobrze zaplanować

Powiązany Artykuł

zakopane-tatry-burza-topr-karetka-pap-1200.jpg
Wojewoda Małopolski: blisko 30 osób wciąż w szpitalach po czwartkowej burzy

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, w związku ze wzmożonym ruchem turystycznym, apelują, by wybierając się w stronę Morskiego Oka, korzystać z komunikacji zbiorowej. Parkingi na Palenicy Białczańskiej oraz na Łysej Polanie szybko się zapełniają.

Po nocnych opadach deszczu wszystkie szlaki są mokre, a leżące na nich kamienie mogą być śliskie. Na trasach leśnych zalega błoto i występują kałuże. Na szlakach, gdzie są zamontowane sztuczne ułatwienia - łańcuchy, drabinki i inne, na przykład w rejonie Orlej Perci czy na szlaku na Rysy, tworzą się zatory, co może wydłużyć czas wycieczki.

Przed wymarszem sprawdźmy prognozę

Przed wyjściem w góry trzeba koniecznie sprawdzić prognozę pogody i zapoznać się z komunikatem turystycznym dostępnym m.in. na stronie www.tpn.pl. Do wycieczki górskiej trzeba się odpowiednio przygotować, a trasę dostosować do warunków pogodowych, swoich możliwości i doświadczenia, Należy też zaplanować wycieczkę tak, by wrócić przed zmrokiem. Pamiętając o tym, że w górach pogoda szybko się zmienia, należy wziąć odpowiednie ubranie, także przeciwdeszczowe i mieć naładowany telefon.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezes GOPR: warunki w górach mogą zmienić się błyskawicznie

REKLAMA

Po czwartkowej tragicznej w skutkach burzy, szlak turystyczny z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont jest zamknięty do odwołania. W kopule szczytowej Giewontu łańcuchy są pozrywane. Pioruny roztrzaskały także skały, do których były przymocowane. Szlak prawdopodobnie zamknięty będzie bardzo długo - co najmniej miesiąc. Również do odwołania zamknięty jest szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku.

IMGW: uwaga na burze w górach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które mogą dziś wystąpić w górach. Powinni uważać turyści, którzy dziś będą chodzić po Sudetach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach. Miejscami burzom mogą towarzyszyć silne opady deszczu i drobnego gradu.
Jeśli burza zastanie nas w górach, trzeba jak najszybciej opuścić grań lub szczyt i zejść do doliny. Należy odsunąć się od strumyków, skał i sztucznych ułatwień, takich jak łańcuchy i drabinki. Najlepiej jest kucnąć i złączyć ze sobą nogi, dobrze też odizolować się od podłoża, na przykład kucnąć na plecaku. Będąc w grupie, należy się rozproszyć.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej