Rozpoczął się Śląski Okrągły Stół Edukacyjny z udziałem szefa MEN

Z udziałem ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego w środę w Katowicach rozpoczął się Śląski Okrągły Stół Edukacyjny. Udział w spotkaniu bierze ok. 80 osób z różnych środowisk związanych z edukacją.

2019-08-28, 13:29

Rozpoczął się Śląski Okrągły Stół Edukacyjny z udziałem szefa MEN

Podczas briefingu prasowego poprzedzającego otwarcie obrad minister Piontkowski przypomniał, że pierwsze takie spotkanie odbyło się kilka miesięcy temu w Warszawie z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego. Wojewódzkie Okrągłe Stoły Edukacyjne odbyły się już w Białymstoku, Wrocławiu i Gdańsku.

Powiązany Artykuł

broniarz 1200 shutterstock.jpg
Strajk nauczycieli nadal możliwy. Zdecyduje sondaż i ewentualne referendum

- Dziś nadszedł czas, aby podobne spotkanie odbyło się także na Śląsku, w Katowicach. Chcemy uzyskać informacje na temat tego, jak polską szkołę postrzegają nauczyciele, uczniowie, rodzice, ale także związkowcy, przedstawiciele samorządów terytorialnych. Chcemy być może usłyszeć także od nich propozycje, co jeszcze należałoby zmienić - powiedział minister.

Korekty legislacyjne

- Przypomnę, że na razie te zmiany, które zaszły w polskiej szkole, dotyczą spraw strukturalnych, organizacyjnych, programowych oraz szkolnictwa zawodowego. Przed nami bardzo poważna dyskusja na temat tego, jak powinna wyglądać pragmatyka zawodu nauczycielskiego, czyli jakie prawa, obowiązki powinien mieć nauczyciel, jak ma wyglądać awans zawodowy, jak ukształtować system wynagrodzeń, aby nie tylko zapewniał godną płacę, ale miał też charakter motywacyjny, czy wreszcie ile czasu nauczyciel powinien poświęcać na pracę przy tablicy, na spotkania z rodzicami, z uczniami - dodał.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wyraził przekonanie, że środowa dyskusja będzie merytoryczna. - Przybliży nas do pewnych zmian, być może korekt legislacyjnych. Jesteśmy tu po to, żeby ze wszystkimi środowiskami związanymi z systemem edukacji rozmawiać, jak powinna kształtować się polska szkoła, jakie miejsce powinien mieć w niej uczeń, jakie rodzic, byśmy mogli w pełni odpowiedzialnie wpływać na rozwój naszych przyszłych pokoleń - powiedział.

Śląska kurator oświaty Urszula Bauer podkreśliła, że wprowadzanie kolejnych etapów reformy w woj. śląskim odbywało się w dialogu i w porozumieniu. - Spotykaliśmy się ze związkami zawodowymi regularnie, z rodzicami, samorządowcami jako organami prowadzącymi. Myślę, że dzisiejszy stół będzie ważnym momentem podzielenia się refleksjami, uwagami na temat już wprowadzonych elementów reformy, ale też okazją do konstruktywnych wniosków, do wprowadzania kolejnych ulepszeń, żeby jakość edukacji była z roku na rok coraz lepsza - wskazała. 

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej