Bartosz Marczuk: PPK to najlepszy sposób na dodatkowe oszczędzanie
- Nie jesteśmy przyzwyczajeni do oszczędzenia, mamy określone doświadczenia historyczne. Przez ostatnie 30 lat nadrabiamy ogromne zaległości konsumpcyjne po czasach komuny. Szczęśliwie nadwyżka pomiędzy naszymi dochodami a wydatkami jest najwyższa od 1989 r. – mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
2019-09-04, 12:15
Posłuchaj
1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wprowadza ona dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.
Obniżki podatków zrekompensują wielu pracownikom składki na PPK
Powiązany Artykuł
Na Forum Ekonomicznym w Krynicy o Pracowniczych Planach Kapitałowych: PZU nie pobierze opłat za pierwszy rok zarządzania
Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju zaznaczył, że obniżenie podatków wprowadzone przez rząd, pomoże we wprowadzaniu Pracowniczych Planów kapitałowych. - To dobra informacja dla wszystkich, którzy od października zapłacą niższą zaliczkę na podatek dochodowy, a szczególnie dla młodych, którzy od sierpnia w ogóle nie płacą podatku i mają większe pensje netto. Dla nas jako Polskiego Funduszu Rozwoju nadzorującego PPK i wdrażającego tę propozycję rządu jest to bardzo ważne – stwierdził gość audycji.
- W pierwszym etapie to programu przystąpi ponad 4 tysiące firm, w których pracuje ponad 3 mln osób. Już 814 z nich podpisało umowy z instytucjami finansowymi, które będą zarządzały środkami. To zadawalające tempo, należy się spodziewać, że najwięcej firm dołączy do programu w ostatnim momencie – zaznaczył Bartosz Marczuk.
PPK to efektywny sposób na oszczędzanie
Gość podkreślił korzyści płynące z przystąpienia do PPK. – System jest tak skonstruowany, że gdy pracownik wykłada cześć swoich pieniędzy, to drugie tyle otrzymuje łącznie od pracodawcy i państwa. Można to porównać do lokaty oprocentowanej na 100%. Jeżeli pracownik wpłaci np. 80 zł miesięcznie, czyli 960 rocznie, to drugie tyle otrzyma od państwa i pracodawcy – przypominał.
REKLAMA
Zgodnie z ustawa o PPK od 1 lipca tego roku jako pierwsi do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.
Więcej w zapisie audycji.
Rozmawiał Ryszard Gromadzki.
PR24/ka
REKLAMA
____________________
Data emisji: 14.07.2019
Godzina emisji: 16:06
Polecane
REKLAMA