Awaria oczyszczalni w Warszawie. Rozpoczyna się wciąganie rurociągu na most pontonowy

2019-09-05, 07:17

Awaria oczyszczalni w Warszawie. Rozpoczyna się wciąganie rurociągu na most pontonowy
Układanie zapasowego rurociągu na moście pontonowym w Warszawie. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Na czwartkowy poranek zaplanowano wciąganie pierwszej nitki awaryjnego rurociągu na most pontonowy. Decyzję o zbudowaniu konstrukcji podjął premier Mateusz Morawiecki po awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka.

Posłuchaj

Trwa układanie rurociągu na moście pontonowym w Warszawie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Trwa kolejny dzień walki ze ściekami w stolicy. Od tygodnia nieczystości z kilku dzielnic lewobrzeżnej Warszawy wpływają do Wisły. Przyczyną awarii - według warszawskiego Ratusza - był prawdopodobnie błąd przy montażu rur siedem lat temu.

Powiązany Artykuł

most-pontonowy-mon-1200.jpg
Awaria oczyszczalni. Koniec budowy mostu pontonowego, teraz rurociąg

Awaryjny rurociąg niebawem zacznie działać

Do czasu usunięcia wady, ścieki komunalne będą pompowane do oczyszczalni tymczasowym rurociągiem ułożonym na moście pontonowym. Jego budowa rozpoczęła się w ostatni piątek sierpnia, a zakończona została we wtorek.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Awaria "Czajki". Szef KPRM: we wtorek rozpocznie się budowa rurociągu

Jeśli naprawa kolektorów oczyszczalni ścieków miałaby się wydłużyć, miasto zamierza zbudować dodatkowy rurociąg zastępczy. Według wstępnych planów, mógłby zostać poprowadzony pod Mostem Marii Skłodowskiej-Curie.

REKLAMA

GIOŚ: do Wisły trafiają ścieki przemysłowe

W środę wieczorem Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował o znacznie poważniejszym, niż dotąd podejrzewano, zanieczyszczeniu rzeki.

- Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie (GIOŚ), podczas czynności kontrolnych, pozyskali od MPWiK listę zakładów z lewobrzeżnej części Warszawy, które odprowadzają ścieki przemysłowe do kanalizacji miejskiej. Wśród nich jest 118 przedsiębiorstw, w tym huta, firmy branży motoryzacyjnej, lotniczej, paliwowej, przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej czy hipermarkety - podano w komunikacie GIOŚ.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Wydzielają się rakotwórcze bromiany". Radny PiS ostrzega przed ozonowaniem ścieków

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zaprzeczył jakoby ścieki przemysłowe trafiały do Wisły. - Ścieki przemysłowe nie trafiają do kolektora. Ścieki przemysłowe muszą być zgodnie z prawem utylizowane w zupełnie inny sposób, ale myśmy podjęli decyzję i powiatowy inspektorat ochrony środowiska podjął decyzję, aby wprowadzić dodatkowe kontrole, żeby nie było sytuacji, w której ktoś wykorzysta awarię kolektora [...], aby dokonać nielegalnego spuszczenia nieczystości do Wisły - powiedział prezydent.

REKLAMA

Awaria oczyszczalni ścieków w Warszawie

Do awarii jednego z kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" doszło we wtorek 27 sierpnia. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak następnego dnia przestał funkcjonować.

Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Szef KPRM: robimy wszystko, by zakończyć zrzut ścieków do Wisły

Wobec zagrożenia ekologicznego, do którego może dojść w wyniku zanieczyszczenia rzeki, premier Mateusz Morawiecki podjął w ubiegły czwartek decyzję o budowie rezerwowego rurociągu, który będzie pociągnięty na moście pontonowym przerzuconym przez Wisłę. W tym czasie żegluga po rzece została zawieszona.

REKLAMA

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej