X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wydzielają się rakotwórcze bromiany". Radny PiS ostrzega przed ozonowaniem ścieków

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 07:27
Radny PiS Cezary Jurkiewicz wystosował do prezydenta Warszawy pytania w sprawie ozonowania ścieków, zrzucanych do Wisły po awarii w oczyszczalni. Uważa on, że metoda ta jest bardzo niebezpieczna, gdyż podczas jej stosowania wydzielane są m.in. rakotwórcze bromiany.
Budowa mostu pontonowego na Wiśle w Warszawie
Budowa mostu pontonowego na Wiśle w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka
  • Od poniedziałku w stolicy wdrożono proces ozonowanie ścieków 
  • Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewniał, że metoda jest bezpieczna i skuteczna
  • Radny miejski stawia Trzaskowskiemu kilka pytań, m.in. o szkodliwe bromiany, powstające wskutek ozonowania i o efektywność tej metody
scieki waw pap 1200.jpg
Awaria oczyszczalni Czajka. GIOŚ: spada ilość tlenu, to rozwojowa katastrofa ekologiczna

O ozonowaniu prezydent stolicy mówił na konferencji prasowej po piątkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego. - My mamy swoją własną koncepcję, która jest oparta o wyjątkową polską technologię, która ma polegać na tym, że będziemy te ścieki ozonować, czyli zanim jeszcze powstaną inne rozwiązania, będziemy się starali, żeby te ścieki były jak najmniej szkodliwe - mówił prezydent miasta.

Ozonowanie już działa

Rafał Trzaskowski zaznaczył, że ozonowanie nie powoduje żadnych dodatkowych problemów środowiskowych. - To by znaczyło, że ten strumień ścieku będzie dużo, dużo bardziej bezpieczny, pozbawiony części, a być może większości bakterii - mówił Rafał Trzaskowski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rafał Trzaskowski: opracowujemy działania, które zmniejszą szkodliwość ścieków

Ozonowanie rzeczywiście udało się wdrożyć. Jak wynika z poniedziałkowego komunikatu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, "od godziny 11.00 w dniu 1 września 2019 r. pracuje pięć urządzeń do ozonowania ścieków". 

Pytania radnego miejskiego

Pytania o sens ozonowania stawia warszawski radny PiS i prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, Cezary Andrzej Jurkiewicz. Za pośrednictwem Twittera, skierował on do Rafała Trzaskowskiego kilka pytań w związku z tą procedurą.

Radny Cezary Jurkiewicz zwraca uwagę na to, że ozonowanie jest procesem dezynfekcji wody już oczyszczonej. Stołeczny radny PiS zauważa, że efektem ubocznym ozonowania są bromiany - związki rakotwórcze, co może stawiać pod znakiem zapytania bezpieczeństwo ozonowania ścieków.

Pytania o skuteczność metody

Stołeczny radny przywołuje publikację wprost.pl, z której wynika, że ozonowanie pozwoli oczyścić ledwie 0,2 procenta ścieków zrzucanym w ciągu doby do Wisły. W ocenie radnego, to "znikoma ilość", a "mówienie opinii publicznej, że ścieki są oczyszczane lub podczyszczane, może spowodować, że część osób zrozumie, że do Wisły zrzucane są ścieki w pełni oczyszczone", co byłoby "bardzo niebezpieczne" w sytuacji, gdy tak nie jest.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Główny Inspektor Ochrony Środowiska: po awarii w Warszawie przyroda jest zagrożona

Wreszcie, Cezary Jurkiewicz zauważa, że urządzenia, jakich Warszawa używa do ozonowania ścieków z Czajki to "mobilny system dezynfekcji ozonem", przeznaczony do wykorzystywania w stacjach uzdatniania wody i na basenach. Radny pyta też o "nowatorskość" metody używanej przez miasto. Chce wiedzieć, czy gdziekolwiek w Polsce była ona "stosowana do dezynfekcji surowych ścieków", a także "jeżeli jest tak dobra, to dlaczego w oczyszczalni Czajka nie była stosowana w procesie oczyszczania ścieków surowych" - pyta radny Cezary Jurkiewicz.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak o słowach Rafała Trzaskowskiego: ignorancja i brak szacunku dla ludzi

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 16:11
- Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, że pomoc wojska w związku z katastrofą ekologiczną nie jest potrzebna. To dowód ignorancji i braku szacunku dla ludzi - podkreślił Mariusz Błaszczak, szef MON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawski ratusz: w każdej dzielnicy woda ma różny skład chemiczny

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 17:44
"Spółka MPWiK zapewnia i odpowiada za jakość wody do wodomierza głównego. Nie odpowiada za jakość wody w sieciach instalacji wewnętrznych odbiorców” - informuje, w imieniu prezydenta Rafała Trzaskowskiego, warszawski ratusz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awaria kolektorów oczyszczalni "Czajka". Tony ścieków wypływają do Wisły

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 20:21
Aż 260 tys. metrów sześciennych ścieków na dobę wypływa z warszawskiej kanalizacji do Wisły. To efekt awarii dwóch kolektorów przesyłowych. Nieczystości w rzece sprawiły, że woda w niej od miejsca zrzutu zawiera wysokie stężenie azotu amonowego, bardzo groźnej substancji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Pinkas, GIS: ozonowanie da realną szansę na poprawę sytuacji w Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 11:19
- Jest realna szansa na to, że ta sytuacja na Wiśle poprawi się w ciągu kilku dni - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. - Wygląda na to, że bardzo szybko zostanie zastosowana technologia ozonowania wody, jest realna szansa, że istotnie zmniejszymy w ten sposób zagrożenie epidemiologiczne - dodał.
rozwiń zwiń