Narodowe Czytanie 2019. Wspólna lektura ośmiu polskich nowel
Podczas tegorocznego Narodowego Czytania lekturą będą polskie nowele. Para prezydencka zainauguruje akcję w sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim.
2019-09-06, 11:02
Posłuchaj
Nowele będą interpretować między innymi Ewa Dałkowska, Anna Dymna, Anna Dereszowska, Anna Czartoryska-Niemczycka, Edward Linde-Lubaszenko, Robert Gonera i Rafał Zawierucha.
Towarzyszyć im będzie muzyka na żywo w wykonaniu między innymi Adama Struga, Jana Emila Młynarskiego, Agi Zaryan i Moniki Borzym.
>>>[CZWÓRKA] Narodowe Czytanie 2019. Osiem nowel na ósmy raz
Udział dziennikarzy Polskiego Radia
Na scenie po raz pierwszy pojawią się też w rolach komentatorów młodzi pisarze - Justyna Bargielska, Wojciech Engelking i Katarzyna Puzyńska, z którymi będzie rozmawiał wicedyrektor radiowej Trójki Mariusz Cieślik.
REKLAMA
Obok pary prezydenckiej oraz gwiazd polskiego aktorstwa fragmenty nowel przeczytają też zwycięzcy konkursu Trójki i Narodowego Centrum Kultury "I Ty możesz poczytać Polakom".
Reżyserem wydarzenia jest Bolesław Pawica. Całość poprowadzi wicedyrektor radiowej Jedynki Marcin Kusy.
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Utwory na 8. Narodowe Czytanie. Teksty do pobrania
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Narodowe Czytanie także w Wilnie. Polskie teksty przedstawią artyści, zaplanowano konkursy
Prus, Shulz, Konopnicka, Orzeszkowa...
Do tegorocznego narodowego czytania para prezydencka wybrała osiem nowel. Są to: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") Bruno Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego.
Prezydent w specjalnym liście napisał, że jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.
"Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii" - napisał Andrzej Duda.
REKLAMA
Zaczęło się od "Pana Tadeusza"
Narodowe Czytanie jest organizowane od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
W ubiegłym roku "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego było czytane na wszystkich kontynentach - również na Antarktydzie, w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach.
Polskie Radio jest partnerem medialnym akcji.
msze
REKLAMA
REKLAMA