Ruch Indii to powód do niepokoju. Eksperci ostrzegają

Indie pobiły w ostatnim roku rekord wydobycia węgla, co premier Narendra Modi ogłosił "dumnym momentem". Eksperci nie są tak entuzjastyczni. 

Andrzej Mandel

Andrzej Mandel

2025-04-03, 11:10

Ruch Indii to powód do niepokoju. Eksperci ostrzegają
Premier Indii Narendra Modi. Foto: THAILAND'S FOREIGN AFFAIRS MINISTRY/Associated Press/East News

W bieżącym roku fiskalnym Indie wydobyły ponad 1,1 miliarda ton węgla. Zeszłoroczny rekord, nieco ponad 1 mld ton, udało się pobić na 11 dni przed końcem roku fiskalnego. Dla premiera Indii był to "dumny moment". 

W umieszczonym w serwisie X (d. Twitter) wpisie premier Narendra Modi podkreślił, jak ważny dla bezpieczeństwa energetycznego jest indyjski węgiel. 

Eksperci - to nie jest powód do radości

Węgiel zaspokaja 55 proc. zapotrzebowania Indii na energię i odpowiada za 74 proc. produkcji energii elektrycznej (całościowe zapotrzebowanie na energię to nie tylko energia elektryczna, ale także ciepło). 

REKLAMA

"Węgiel nie jest dobry dla środowiska... powinniśmy przestawiać się na odnawialne źródła energii." - odpowiedział premierowi dr Farruks Shamim, zauważając przy tym, że to nie jest powód do świętowania. 

Zwykli mieszkańcy zaś zwrócili uwagę premierowi, że sukces sukcesem, ale nadal są przerwy w dostawach energii. 

Dlaczego rekord jest niepokojący

Zapotrzebowanie Indii na energię jest olbrzymie (kraj ma blisko 1,5 mld mieszkańców), a do tego szybko rośnie wraz z rozwijającym się przemysłem i sektorem nowych technologii. Jednak spalanie dużych ilości węgla zwiększa poziom dwutlenku węgla w atmosferze, napędzając efekt cieplarniany, który w Indiach jest szczególnie boleśnie odczuwany - w najgorętszych miesiącach temperatury przekraczają w niektórych miejscach już nawet 50 stopni. 

REKLAMA

Zwiększanie produkcji węgla to więc zagrożenie dla środowiska i mieszkańców Indii (i nie tylko Indii). 

Ambitne cele Indii w dziedzinie OZE

Władze zdają sobie z tego sprawę, nawet jeżeli premier chwali się rekordem wydobycia węgla. Do 2030 roku kraj ten chce mieć zainstalowane 500 gigawatów mocy w OZE. Dla porównania - łączna moc zainstalowana wszystkich źródeł energii w Polsce to 72,8 GW. 

W samym 2024 roku Indie dodały 24,5 GW mocy zainstalowanej w panelach fotowoltaicznych. Obecnie są trzecim co do wielkości producentem czystej energii na świecie. W październiku 2024 roku łączna moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii (OZE) w Indiach przekroczyła 200 GW, przy całkowitej mocy zainstalowanej wynoszącej niemal 453 GW. 

Czytaj także: 

Źródło: TheTribune/X/Cire.pl/AM/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej