Burger z roślin, kurczak z mąki. Branża spożywcza sięga po foodtechy
Przybywa żywności wytwarzanej nie na polach rolników, ale w laboratoriach. Starania producentów zmierzaja do uzyskania pierwotnych smaków, do których przyzwyczajeni są konsumenci. Także w Polsce trwają prace nad tego typu żywnością.
2019-09-15, 11:10
Posłuchaj
Jak mówił w radiowej Jedynce Piotr Grabowski współzałożyciel akceleratora startupów dla branży spożywczej - w Polsce tzw. foodtech to całkowita nowość, która dotyczy najnowszych technologii w branży żywienia. Branża spożywcza - dodał ekspert - "potrzebuje nowego tchnienia" i nowych technologii.
Nowe technologie na ratunek środowisku
Chodzi m.in. o to aby rozwiązać problemy środowiska naturalnego - bowiem spora część gazów cieplarnianych jest emitowana przez zwierzęta hodowane na mięso.
- Zwiększa się liczba ludzi na świecie, a tym samym przybywa konsumentów, dlatego istnieje potrzeba stosowania nowych technologii, by zmniejszać negatywny wpływ produkcji żywności na środowisko naturalne - powiedział Piotr Grabowski.
Podał przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko rozwija się "rynek alternatyw mięsa", np. burgerów wytworzonych z produktów roślinnych smakiem przypominających normalne mięso.
REKLAMA
Mięso z laboratorium
Rośnie także - kontynuował gość radiowej Jedynki - rynek mięsa hodowanego laboratoryjnie. - Technologia ta szybko się rozwija i jest coraz tańsza - zauważył.
Wyzwaniem jest - dodał - aby ludziom dać te same smaki, które znają tyle, że podać je w nowej formie.
W Polsce - jak poinformował rozmówca - pojawił się już projekt "roślinnego kurczaka", który smakiem i teksturą przypomina kurczaka prawdziwego, a zrobiony jest z mąki i białej fasoli z dodatkiem przypraw.
REKLAMA
Aleksandra Tycner, akg
REKLAMA