Większość krajów UE za mechanizmem praworządności, Polska ma pytania

Większość unijnych krajów opowiedziała się dziś za corocznym mechanizmem kontroli praworządności w całej Wspólnocie. Swoje wątpliwości zgłosiły Polska, Czechy, Węgry i Słowacja - relacjonuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

2019-09-16, 16:43

Większość krajów UE za mechanizmem praworządności, Polska ma pytania
Komisja Europejska. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Większość krajów UE za mechanizmem praworządności, wątpliwości V4. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Większość krajów UE popiera mechanizm praworządności
  • Węgry, Polska, Czechy i Słowacja zgłosiły wątpliwości dotyczące tego rozwiązania
  • Wiceszef MSZ Konrad Szymański podkreślał, że Polska popiera pomysł pod warunkiem, że przegląd będzie dotyczył wszystkich krajów

Polska zgłosiła wątpliwości, a wiceszef Komisji Europejskiej oświadczył, że nie będzie łagodnego traktowania. Tak można podsumować kilkugodzinną debatę unijnych ministrów do spraw europejskich w Brukseli dotyczącą tego, jak wzmocnić przestrzeganie zasad państwa prawa w krajach członkowskich.

Stanowisko Węgier: niewłaściwy czas na debatę

Według minister sprawiedliwości Węgier, debata została przeprowadzona w niewłaściwym czasie, ponieważ kadencja obecnej Komisji Europejskiej dobiega końca i tymi kwestiami powinna się zająć już ta nowa.

Powiązany Artykuł

timmermans 6-09 pap 1200x660.jpg
Genowefa Grabowska: Frans Timmermans nie będzie dalej zajmował się praworządnością

Na tę uwagę zareagował Frans Timmermans. - Ci, którzy myślą, że nowa Komisja będzie miała inne zdanie na temat praworządności niż ta obecna, będą zdziwieni i zaskoczeni - powiedział obecny wiceszef Komisji.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Minister sprawiedliwości Węgier o procedurze praworządności: oczekuję w UE uczciwej dyskusji

REKLAMA

Wątpliwości krajów V4

Węgry, podobnie jak Polska, Czechy i Słowacja zgłosiły wątpliwości dotyczące przeglądu mechanizmu praworządności. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański podkreślał, że Warszawa popiera sam pomysł, ale pod warunkiem, że przegląd praworządności będzie dotyczył wszystkich krajów, a kryteria będą obiektywne i precyzyjnie określone.

- To zmniejszy ryzyko stosowania podwójnych standardów, które mogą podważyć naszą wiarygodność - komentował.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] Kandydat na komisarza z Węgier może mieć największe problemy w PE

Wiceszef Komisji Frans Timmermans odpowiedział, że roczny mechanizm kontroli praworządności będzie dotyczył wszystkich, ale uwaga będzie skupiona na tych, co do których formułowane są najpoważniejsze zarzuty.

REKLAMA

Zdecydowanie przeciwko takiemu mechanizmowi wypowiedziała się Hiszpania w obawie - jak się komentuje - przed krytyką sytuacji w Katalonii.

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej