W Berlinie wystawa o W. Pileckim. "Historia ekstremalnej odwagi"
Przez najbliższe pół roku Berlińczycy i turyści będą mogli poznać historię Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera II wojny światowej. Wystawą o swoim patronie działalność w stolicy Niemiec zainaugurował Instytut Pileckiego.
2019-09-17, 12:56
Posłuchaj
Współkurator wystawy "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" i autor anglojęzycznej książki o rotmistrzu Jack Fairweather powiedział Polskiemu Radiu, że sąsiedztwo Bramy Brandenburskiej to szczególne miejsce dla ekspozycji.
Powiązany Artykuł
P. Gliński: Witold Pilecki jest uosobieniem Polski i jej losów w czasie II wś
- To bardzo mocne i ważne - mieć historię Pileckiego opowiedzianą tutaj, w centrum Berlina, gdzie w zasięgu kilkuset metrów podejmowano decyzje, które miały tak głęboki wpływ na niego i wszystkich, których znał. To również bardzo ważne, aby zrozumieć, że to jest historia dzielenia się, otwartości - Pilecki chciał połączyć ludzi, aby walczyć z zagrożeniem nazizmu - stwierdził.
"Zwycięstwo bohaterskiego rotmistrza"
Jack Fairweather podkreślił, że mimo iż nadal nie wiadomo gdzie komuniści ukryli szczątki Witolda Pileckiego, to takie wydarzenia jak wystawa w sercu europejskiej stolicy są zwycięstwem bohaterskiego rotmistrza. - Wszystko na tej wystawie jest tym, czego komuniści nie chcieli, byście wiedzieli. To historia ekstremalnej odwagi Pileckiego. Historia oporu, o którą wołano przez tak wiele dekad. Uważam, że to prawdziwe zwycięstwo dla wszystkich, że historia może wyjść na jaw i inspirować nowe pokolenia dokonaniami Witolda Pileckiego - mówił współkurator wystawy.
Powiązany Artykuł
Instytut Pileckiego inauguruje działalność w Berlinie wystawą o swoim patronie
Opowieść o rotmistrzu ilustrują zdjęcia z czasów uwięzienia w Auschwitz oraz powojennego pobytu na Rakowieckiej w Warszawie. Na wystawie można zobaczyć kilkanaście oryginalnych obiektów i kopii ze zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jego dyrektor Piotr Cywiński ocenił, że ważna będzie współpraca Instytutu Pileckiego z niemieckim systemem edukacyjnym.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Instytut Pileckiego otwiera swój pierwszy zagraniczny oddział w Berlinie
- Powiązanie wystawy jako rozszerzenia programu szkolnego daje z automatu pewną gwarancję, że i nauczyciele się tym zainteresują i uczniowie odnajdą pewne punkty odniesienia, których brakowałoby im w inny sposób. Tutaj natomiast sytuacja jest o tyle ciekawsza i w pewnym sensie trudniejsza, że lokalizacja tej wystawy jest nastawiona dużo bardziej na ruch turystyczny, który tutaj siłą rzeczy w okolicy Bramy Brandenburskiej się pojawia. Trzeba będzie tych ludzi w jakiś sposób spod tej Bramy wziąć, zainteresować i wciągnąć do środka. To będzie wymagało obserwacji. Miejsca turystyczne są też bardzo specyficznymi miejscami wystawienniczymi - powiedział Piotr Cywiński.
Sukcesy Instytutu Pileckiego w Niemczech
Otwarcie oddziału w Berlinie to kolejny etap działalności Instytutu Pileckiego w Niemczech. Od kilku miesięcy instytucja współpracuje z Bundesarchiv, co zaowocowało między innymi 150 tysiącami zdigitalizowanych dokumentów obejmujących między innymi akta Gestapo i niemieckiej policji działającej w okupowanej Polsce.
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że kolejne zagraniczne oddziały Instytutu Pileckiego zostaną otwarte w Izraelu i w Stanach Zjednoczonych.
REKLAMA
pb
REKLAMA