Prezydent: musimy jak najszerzej propagować naszą prawdę

- To jest wielkie państwa zadanie, myśleć o tej prawdzie, ale także zastanawiać się nad tym, w jaki sposób podawać ją, by była jak najbardziej przystępna - mówił prezydent Andrzej Duda w Lublinie podczas XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.

2019-09-18, 15:46

Prezydent: musimy jak najszerzej propagować naszą prawdę
Andrzej Duda. Foto: PAP/Jacek Szydłowski

Posłuchaj

Prezydent: nieprawda historyczna wyrządziła Polsce wiele złego (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • W Lublinie odbył się XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich
  • Podczas tego wydarzenia obecny był prezydent Andrzej Duda. - Historia ma fundamentalne znaczenie wspólnototwórcze i państwowotwórcze - podkreślił prezydent
  • W jego przekonaniu "nie byłoby takiej Polski, jaką mamy dzisiaj, gdyby nie dzieło dokumentowania, uczenia, kształcenia"
  • Prezydent powiedział też do hisoryków, że należy "jak najszerzej propagować naszą prawdę"

Prezydent wziął w środę udział XX Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich, który został przez niego objęty patronatem narodowym.

Andrzej Duda podkreślił, że z szacunkiem pochyla przed środowiskiem polskich historyków. - Wykonujecie państwo wspaniałe dzieło, za które jestem ogromnie wdzięczny - dodał.

Powiązany Artykuł

Andrzej Kryj 1200.jpg
Andrzej Kryj (PiS): prawda o 17 września 1939 jest dla nas prawdą tragiczną

Zwrócił uwagę, że w jednym z dokumentów zjazdu jest mowa o e-historii. 

- Jeżeli miałbym o tej kwestii dyskutować, powiedziałbym: tak, myślę, że internet i ta powszechność w związku z tym dostępu do informacji, która jest dzisiaj i która jest coraz szersza, jest właśnie jednym z elementów tego wielkiego sukcesu propagowania historii - mówił Duda.

"Wyrządzono nam wiele złego, jeśli chodzi o nieprawdę historyczną"

Według niego to jest właśnie przyszłość - "możliwość bardzo szerokiego dostępu do wiedzy". - To jest także i ogromna szansa - pokazywania młodzieży, ale przede wszystkim także i pokazywania światu naszej historii światu takiej, jaka ona była - przekonywał.

REKLAMA

- To jest wielka szansa, którą musimy wykorzystać dlatego, że stało się wiele złego, wyrządzono nam wiele złego, jeśli chodzi o nieprawdę historyczną - dodał prezydent.

Powiązany Artykuł

emilewicz pap 1200.jpg
Jadwiga Emilewicz: Rosja to od stuleci nasz trudny sąsiad, dziś inny niż w 1939 r.

W tym kontekście przypomniał sformułowanie "polskie obozy śmierci" - jak ocenił - "dramatyczne" z punktu widzenia naszego kraju. - Musimy z tym konsekwentnie walczyć, ale musimy także jak najszerzej propagować naszą prawdę - wskazywał.

Apel prezydenta

Zaapelował też, by właśnie te tematy stały się przedmiotem dyskusji podczas zjazdu. - One są niezwykle ważne dla naszej przyszłości - zaznaczył.

Duda podkreślał, że "historia ma fundamentalne znaczenie wspólnototwórcze i państwowotwórcze". 

REKLAMA

W jego przekonaniu "nie byłoby takiej Polski, jaką mamy dzisiaj - dumnej, kroczącej pod biało-czerwonymi sztandarami w Marszu Niepodległości 11 listopada, w setną rocznicę jej odzyskania przez Polskę, gdyby nie wielkie państwa dzieło dokumentowania, uczenia, kształcenia".

- Kształcenia kolejnych także i pokoleń historyków na polskich uczelniach. Tych, którzy wykonują tą najbardziej fundamentalną pracę - uczą młodzież tego, co w naszej historii ważne. Tego, co powinno być mocno zapamiętane po to, żeby wiedzieć, jaka ta historia była i po to, żeby wiedzieć, gdzie w tej historii można spokojnie ocenić, że np. popełniono błęd - kontynuował prezydent.

Prezydent podczas Zjazdu wręczył odznaczenia państwowe i medale 11 zasłużonym historykom.

Hasło Zjazdu

Rozpoczynający się w środę w Lublinie XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich potrwa do piątku. Uczestniczy w nim około tysiąca historyków z Polski i zagranicy.

Hasłem wiodącym tegorocznego zjazdu jest "Wielka zmiana - historia wobec wyzwań". Organizatorzy zjazdu zaplanowali kilka paneli dyskusyjnych i obrady w sekcjach tematycznych, m.in. o dziedzictwie Unii Lubelskiej, o historii Polski widzianej z perspektywy kobiet, o historiografii polskiej w ciągu ostatnich 50 lat, o dydaktyce historii i pamięci w edukacji historycznej, o procesach transformacji ustrojowej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Osobny panel dyskusyjny poświęcony będzie działalności muzeów historycznych. Zaplanowano także dyskusję pod hasłem "Jakiej historii Polacy potrzebują?" poświęconą m.in. polityce pamięci historycznej.

REKLAMA

Wielkie widowisko historyczne "Bogowie Wojny"

W programie Zjazdu, oprócz obrad i dyskusji, znalazło się wiele imprez towarzyszących, m.in. Targi Książki Historycznej, Przegląd Filmu Historycznego, Turniej Planszowych Gier Historycznych.

Na zakończenie zjazdu w piątek wieczorem na stadionie Arena Lublin odbędzie się wielkie widowisko historyczne "Bogowie Wojny". Weźmie w nim udział ponad 200 aktorów z grup rekonstrukcji historycznej.

Podczas spektaklu pokazane zostaną m.in. walki legionów rzymskich z wojownikami germańskimi, walki gladiatorów podczas rzymskich igrzysk, a także średniowieczne turnieje rycerskie

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej