Ostatnie słowa Wacława Lipińskiego w Polskim Radiu: Zwycięstwo będzie po naszej stronie
22 września 1939 roku ppłk. Wacław Lipiński, jak zwykle wieczorem, wygłosił w Polskim Radiu komunikat Dowództwa Obrony Warszawy oraz swój autorski komentarz. Jak miało się okazać, były to jego ostatnie słowa przed mikrofonem Polskiego Radia.
2024-09-22, 06:00
Dowódca grupy Armii "Warszawa", gen. Juliusz Rómmel zachęcał ppłk. Wacława Lipińskiego do przygotowywania ludności stolicy do nieuchronnie zbliżającej się kapitulacji.
Zobacz wszystkie zachowane materiały Polskiego Radia z września 1939 roku.
Szef propagandy, jak co wieczór w Polskim Radiu, przedstawił komunikat Dowództwa Obrony Warszawy, a następnie omówił wojskową sytuację w Polsce i Europie.
Ostatnie przemówienie w Polskim Radiu
Niemcy dalej nękali Warszawę ogniem artyleryjskim i nalotami bombowymi oraz dokonywali drobnych wypadów na barykady, które strzegły drogi wjazdowe do miasta. Stolica Polski pozostawała nieugięta.
REKLAMA
– Warszawa i Modlin są w tej chwili najpoważniejszymi ośrodkami polskiego oporu. Mamy tu znaczne siły, powiększone o oddziały, które przebiły się z zachodu – mówił Wacław Lipiński przez radio. – Armie generała Kutrzeby i generała Bortnowskiego przed szeregiem dni stoczyły niezmiernie ciężką bitwę nad Bzurą. Obecnie dostały się na linię Warszawa-Modlin.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny
Podpułkownik Wacław Lipiński poinformował również o pozostałych ośrodkach oporu Wojska Polskiego w okolicach Zamościa i Lwowa. Wciąż bronił się garnizon Helu oraz oddziały na tzw. przedmościu rumuńskim.
– Cały świat z zapartym tchem będzie patrzył na zmagania Francji i Anglii z Niemcami, tak jak do tej pory patrzył na zmagania Polski. Musimy, ażeby koniec był zwycięski, oddać wszystkie nasze siły, cały swój wysiłek. I chociaż jest chwilami bardzo nawet ciężko, musimy zachować spokój i pogodną twarz, bowiem na pewno zwycięstwo będzie po nasze stronie – szef propagandy pocieszał słuchaczy Polskiego Radia.
REKLAMA
Polskie Radio wciąż działa
Stefan Starzyński odpowiadał na depesze prezydentów stolic europejskich i informował o bieżącej sytuacji w mieście. 22 września 1939 roku jego wiadomość została nadana w programie krótkofalowym dla zagranicy. Wystąpił także z przemówieniem do ludności Warszawy, w którym powiadomił rodaków o wiadomości przesłanej zagranicznym rozgłośniom. Zapowiadał, że "Warszawa może być zrównana z ziemią, ale wielki duch pozostanie zawsze żywy".
Posłuchaj
Warszawska prasa chwaliła Służbę Informacyjną Polskiego Radia za wzorową pracę. Radiowcy przekazywali wiadomości pomiędzy ludnością cywilną a władzami miasta oraz informowali o bieżących potrzebach w oblężonym mieście. Mieszkańcy wystawiali swoje radioodbiorniki na zewnątrz, aby także przechodnie i żołnierze na barykadach mogli usłyszeć muzykę i audycję grane przez radio.
sa
REKLAMA
REKLAMA