Akcja informacyjna Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie

Grupa ekspertów z Polski przebywa w Kirgistanie, by zachęcać osoby polskiego pochodzenia do przyjazdu do ojczyzny. W stolicy państwa Biszkeku zorganizowano spotkanie organizacyjne na temat repatriacji. O tym, jak żyją w Kirgistanie ludzie posiadający polskie korzenie, mówiliśmy w audycji "Polacy w świecie".

2019-09-22, 11:29

Akcja informacyjna Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie
Konsul Janusz Krzywoszyński podczas spotkania w polskiej organizacji kulturalnej "Odrodzenie" w Biszkeku - pierwsza od prawej Zenona Ślązak-Bigalijew. Foto: kirgiskonsulat.pl

Posłuchaj

22.09.19 "Polacy w świecie"
+
Dodaj do playlisty

Polonia w Kirgistanie liczy ok. 1 tys. osób. Stowarzyszeniem Kultury Polskiej "Odrodzenie" od 20 lat kieruje pochodząca z Łodzi Zenona Ślązak-Bigalijew. W Kirgizji mieszka od 32 lat i jak przyznała, przez lata rządów radzieckich miejscowi Polacy zapomnieli i o języku i o tradycjach swoich przodków.

– Przypominanie tych rzeczy trzeba było zaczynać dosłownie od początku. Musieliśmy chociażby tłumaczyć czym jest Wigilia, jakie składają się na nią potrawy i kiedy jest obchodzona – wyjaśniała Zenona Ślązak-Bigalijew.

Obecnie w Biszkeku odbywają się już kursy języka polskiego, zarówno w Stowarzyszeniu "Odrodzenie", jak i dla studentów w miejscowym uniwersytecie. Od września prowadzi je nauczyciel z Polski – Radosław Budzyński. Wśród jego uczniów są osoby, które chciałyby wyjechać na studia do naszego kraju. – Taka motywacja dominuje wśród młodych i w średnim wieku, którzy wiedzą, że mogą jeszcze zacząć życie od nowa – wskazał.

Stowarzyszenie Kultury Polskiej "Odrodzenie" to nie tylko kursy języka polskiego, ale również nauka polskich piosenek i kultywowanie tradycji, o czym informował Piotr Pogorzelski, wysłannik Polskiego Radia do Biszkeku.

REKLAMA

Ponadto w magazynie Kamil Zalewski, korespondent Polskiego Radia w Wilnie, sprawdzał jak wygląda życie polskich żołnierzy stacjonujących na Łotwie w ramach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej.

Natomiast o angielskim tłumaczeniu dzienników Polki żydowskiego pochodzenia, złapanej w Przemyślu pomiędzy dwa totalitaryzmy, mówiła tłumaczka Marta Dziurosz.

Nie zabrakło również rozmowy Aleksandra Pszoniaka z Mają Prochowicz, filmowcem i fotografem, która postanowiła zamieszkać w New Delhi, stolicy Indii.  

Audycję "Polacy w świecie" prowadziła Edyta Poźniak.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 22.09.2019

Godzina emisji: 8:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej