Marcel Klinowski: zanim zbudujemy CPK, powstanie sieć dróg i linii kolejowych
- Im lepiej zaprojektuje się Centralny Port Komunikacyjny, im więcej czasu i środków się przeznaczy, żeby obiekt odpowiednio przygotować do budowy, tym mniej problemów będzie w przyszłości - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcel Klinowski. Polityk Porozumienia Jarosława Gowina opowiadał o postępach w projekcie inwestycyjnym CPK.
2019-09-24, 14:48
Posłuchaj
Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów zapowiedział ogromne inwestycje ekologiczne, które zamierza zrealizować rząd. Wśród zapowiedzi inwestycyjnych obecnej władzy nie można jednak pominąć sztandarowego pomysłu, którym jest Centralny Port Komunikacyjny. O tym, na jakim etapie jest realizacja tego projektu mówił w Polskim Radiu 24 polityk Porozumienia Jarosława Gowina, startujący do Sejmu w okręgu podwarszawskim z listy PiS Marcel Klinowski.
Powiązany Artykuł
Mateusz Morawiecki: budżet jest skrojony bardzo dobrze
Trwają prace nad programem inwestycyjnym CPK
Gość Polskiego Radia 24 został zapytany o tę kluczową inwestycję, zwłaszcza w związku z tym, że wciąż nie zapadła decyzja dotycząca lokalizacji CPK. - W ostatnich 2 latach bardzo mocno ruszyły prace przygotowawcze nad programem inwestycyjnym Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przypomnijmy, że to nie tylko nowe lotnisko dla Polski, nie tylko nowy hub przesiadkowy dla Polski, ale także cała sieć 1600 km nowych linii kolejowych, nowe odcinki dróg, w tym zapowiedziana ostatnio przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad obwodnica aglomeracji warszawskiej - mówił w Marcel Klinowski.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Kolejne propozycje MIiR dla przedsiębiorców chcących wprowadzać innowacje
Podkreślił, że w porządku obrad rządu znalazł się punkt dotyczący Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu, w której program inwestycyjny CPK jest jednym z głównych zadań.
REKLAMA
Kiedy rozpoczną się prace nad CPK?
Jak zaznaczył Marcel Klinowski, realizacja takiego programu, jakim jest CPK, wymaga wielu nakładów zarówno czasu jak i środków. Za negatywny przykład podał budowę portu lotniczego Berlin-Brandenburg, "który był zaplanowany bardzo szybko, były duże zmiany w projektach, przez co cała budowa bardzo się opóźniła". - Miało być wybudowane do 2012 roku, obecnie mówi się optymistycznie o zakończeniu budowy w 2020 roku - podkreślił polityk.
- Im lepiej zaprojektuje się Centralny Port Komunikacyjny, im więcej czasu i środków się przeznaczy, żeby obiekt odpowiednio przygotować do budowy, tym mniej problemów będzie w przyszłości - zaznaczył.
Najpierw drogi i kolej, potem CPK
W rozmowie padło także pytanie dotyczące infrastruktury, która ma wiązać się z budową CPK. Port ma bowiem być czymś znacznie większym, niż tylko lotniskiem, ma być także hubem komunikacyjnym dla całej Polski. Do tego konieczne jest zbudowanie sieci dróg i kolei tak, aby - kiedy powstanie CPK - można było z niego sprawnie korzystać. Wśród istotnych inwestycji jest obwodnica aglomeracji warszawskiej, która przeniesie m.in. cały tranzyt poza stolicę i miasteczka okoliczne.
- GDDKiA zapowiada wstępną datę uruchomienia całej obwodnicy aglomeracji warszawskiej na rok 2030. Plan dotyczący CPK jest taki, że kiedy mówimy o nowym lotnisku, to najpierw budujemy całą sieć dróg i linii kolejowych - wyjaśnił Marcel Klinowski
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Rozmawiał Antoni Trzmiel.
Polskie Radio 24/jmo
***
Data emisji: 24.09.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 13:46
Polecane
REKLAMA