Warszawa: sąd odroczył sprawy odwołań ws. nieruchomości przy ul. Hożej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odroczył rozpoznanie spraw dotyczących decyzji Komisji Weryfikacyjnej w sprawie warszawskich nieruchomości. Skład sędziowski miał rozpoznać skargi Marka M. nazywanego przez media "kolekcjonerem warszawskich kamienic" oraz jego matki Barbary Z. na decyzję komisji w związku z działkami przy ulicy Hożej.
2019-09-25, 20:59
Środowe postanowienie sądu jest związane z wrześniowym aktem oskarżenia wobec 13 osób w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy. W sumie śledczy postawili im 37 zarzutów dotyczących m.in. wręczenia łapówek. Wniosek o zawieszenie postępowania złożył stołeczny ratusz.
Powiązany Artykuł
Reprywatyzacja w Warszawie. Komisja weryfikacyjna uchyliła sześć decyzji ratusza
"Pewne fragmenty uzasadnienia powinny być zmienione"
Jak wyjaśniła reprezentująca miasto mecenas Zofia Gajewska, ratusz dostrzega związek pomiędzy tymi sprawami. - Mogło dojść do popełnienia przestępstwa wręczenia korzyści majątkowej w związku z wydaniem decyzji, które były przedmiotem dzisiejszego rozpoznania - mówiła mecenas Zofia Gajewska.
REKLAMA
- W ocenie miasta stołecznego Warszawy decyzje komisji (weryfikacyjnej - przyp. red.) są słuszne. Co do zasady my ich nie kwestionujemy. Co do sentencji tych decyzji zawsze wskazujemy, że pewne fragmenty uzasadnienia powinny być zmienione, w tej sytuacji również w pewnym zakresie podstawa prawna. Miastu zależy na tym, żeby te decyzje nie zostały uchylone, tylko żeby można było zmienić w pewnym zakresie fragment uzasadnienia podstawy prawnej, ale żeby decyzje co do tych sentencji, czyli przywracających nieruchomości miastu, pozostały w obrocie prawnym - powiedziała mecenas Zofia Gajewska.
Wojewódzki Sąd Administracyjny postanowił wystąpić do prokuratury o akt oskarżenia, a następnie rozpatrzeć wniosek o zawieszenie postępowania.
Decyzja sądu o odroczeniu postępowania
Pełnomocnik komisji weryfikacyjnej, mecenas Tomasz Darkowski powiedział, że decyzja sądu o odroczeniu postępowania jest racjonalna.
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Spacer śladami reprywatyzacji. "Oto skala tego, co spotkało Warszawę"
REKLAMA
- Jeżeli rzeczywiście sąd karny potwierdzi, że popełniono przestępstwo korupcyjne, którego treścią była decyzja administracyjna, to oznacza, że tak naprawdę całe postępowanie reprywatyzacyjne było skażone bardzo poważne wadą i sąd powinien uwzględniać tę wadę w ramach badania legalności - mówił pełnomocnik komisji weryfikacyjnej. Posiedzenie sądu dotyczyło trzech warszawskich adresów: ulicy Hożej 25, Hożej 25a i Hożej 23/25.
bb
REKLAMA