Wystawiali fikcyjne faktury na blisko pół miliarda złotych. Są w rękach służb

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby w związku z wyłudzeniami podatków i wystawianiem fikcyjnych faktur na blisko 500 mln zł - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Wśród zatrzymanych są warszawski adwokat i organizator całego procederu.

2019-09-30, 09:09

Wystawiali fikcyjne faktury na blisko pół miliarda złotych. Są w rękach służb
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: cba.gov.pl

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski potwierdził, że funkcjonariusze białostockiej delegatury Biura dokonali zatrzymań dwóch osób. - Do zatrzymań doszło w śledztwie dotyczącym próby wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT na setki milionów złotych - podkreślił Brodowski.

Zaznaczył, że kwota 500 mln zł to straty wynikające z działań tylko w tej części śledztw, w której zatrzymano w poniedziałek te osoby. - Trwają czynności z zatrzymanymi przez CBA osobami - dodał.

Powiązany Artykuł

abw 1200 pap.jpg
Dwie urzędniczki Urzędu Skarbowego w rękach ABW. Miały przekroczyć uprawnienia

Organizator grupy przestępczej

Zatrzymany, który miał być organizatorem nielegalnego przedsięwzięcia i kierować działalnością grupy według śledczych sfinansował przejęcie spółki, która posiadała koncesję na obrót paliwami. Miał to zrobić, by za jej pomocą wyłudzić wielomilionowy zwrot podatku VAT. Według agentów CBA tylko w tym wątku śledztwa fikcyjne faktury opiewały na prawie pół miliarda złotych.

Brodowski zaznaczył, że faktury miały być przygotowywane przez wcześniej zatrzymane osoby i dokumentowały fikcyjny obrót setkami tysięcy telefonów komórkowych. Według śledczych adwokat czuwał nad przejęciem spółki paliwowej oraz działał dla legalizacji bezprawnych działań grupy przestępczej i otrzymywał za to wynagrodzenie.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Korupcja w ratuszu w Kamieniu Pomorskim. B. pracownik w rękach CBA

Brodowski przypomniał, że pierwszych zatrzymań trzech osób w tej sprawie dokonano w maju 2017 r. Zabezpieczono wówczas fałszywe faktury na ponad 300 tys. telefonów komórkowych. Śledztwo CBA prowadzone jest wspólnie z podlaskim wydziałem zamiejscowym departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku i tam trafią osoby zatrzymane. Mają usłyszeć zarzut m.in. działania w grupie przestępczej.

REKLAMA

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej