Rząd przyjął trzy uchwały poprawiające warunki funkcjonowania firm oraz osób niepełnosprawnych
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła trzy uchwały, dotycząc programów rządowych, które mają przyczynić się do poprawy sytuacji polskich przedsiębiorców i firm, w tym tych najmniejszych, a także sytuacji osób niepełnosprawnych korzystających z programu "Dostępność+"
2019-10-01, 16:53
Pierwsza z uchwał obejmuje rozwiązania, która maja zwiększać dostęp firm, w tym tych najmniejszych, do pomocy publicznej, druga ma obniżyć koszty dostępu do kapitału dla przedsiębiorstw, trzecia wprowadza nowe rozwiązania do programu "Dostępność +", zwiększające możliwości i jakości zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby.
Większy dostęp do pomocy publicznej dla inwestujących firm
Jak informuje Kancelaria Premiera, rząd przyjął dziś uchwałę o zmianie uchwały w sprawie przyjęcia programu rozwoju o nazwie: "Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2023".
Powiązany Artykuł
Nowa uchwała da firmom więcej szans na pomoc publiczną. Promowana innowacyjność
Zmiany mają zapewnić większej ilości polskich firm dostęp do pomocy publicznej, organizowanej w ramach programu.
Skorzystają na tym głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. Obniżono warunki wstępne dla inwestycji, zmieniono kryteria ich oceny, a także uproszczono cały proces kontroli i przyznawania środków.
REKLAMA
Oprócz tego inicjatywa rządu będzie trwała do roku 2030, a wsparcie przyznawane będzie do 2025 roku.
Dzięki nowym rozwiązaniom, z pomocy skorzystają nie tylko największe firmy
Dotychczas z pomocy publicznej w ramach programu korzystały głównie duże, zagraniczne przedsiębiorstwa. Polskie firmy w większości nie osiągały progów inwestycyjnych, mieszczących się zazwyczaj poza zasięgiem MŚP. Polskie projekty inwestycji, również innowacyjnych, były odrzucane głównie ze względu na niespełnianie kryterium zatrudnienia.
Najważniejsze rozwiązania to:
- Obniżono warunki wstępne dla inwestycji, co pozwoli ubiegać się o środki także innowacyjnym polskim MŚP.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Marek Dietl: Giełda Papierów Wartościowych dzięki PPK może uzyskać nawet 4-6 mld zł
- Zmieniono kryteria oceny inwestycji. Obok kryteriów ilościowych wprowadzono szerszy zakres kryteriów jakościowych, związanych z oceną zgodności projektu inwestycyjnego ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Kryteria te będą także związane z lokalizacją inwestycji w miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze oraz powiatach z wysoką stopą bezrobocia. Działania te pozwolą na wyrównywanie międzyregionalnej luki rozwojowej.
- Zwiększono wsparcie dla innowacji przez wprowadzenie wymogu współpracy między przedsiębiorcami a instytucjami nauki i szkolnictwa wyższego.
- Usprawniono proces przyznawania wsparcia. Całość analiz przeprowadzanych w procesie przyznawania środków będzie koordynowana przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu SA.
- Usprawniono proces kontroli inwestycji, którym przyznano środki – podstawową formą kontroli będzie kontrola zdalna.
REKLAMA
Zredefiniowano typy wspieranych inwestycji. Zostały one podzielone na: strategiczne, innowacyjne, Centra Zaawansowanych Usług Biznesowych, Centra Doskonałości Procesów Biznesowych, Centra Wysokozaawansowanych Usług.
Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego ma zwiększyć dostęp do kapitału polskim firmom
Drugą przyjętą uchwałą, jest uchwała w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Chodzi o obniżenie przeciętnego kosztu pozyskania kapitału, co przyczyni się do długoterminowego rozwoju polskiej gospodarki.
Jej celem także jest poprawa dostępu polskich przedsiębiorstw (w szczególności małych i średnich, które tworzą ok. ¾ polskiego PKB.) do finansowanie publicznego.
Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, chodzi o "obniżenie przeciętnego kosztu uzyskania kapitału", a w dalszej perspektywie rozwoju gospodarki krajowej.
REKLAMA
Do 2020 roku usprawnione zostaną działania administracyjne w sferze przedsiębiorstw rynku kapitałowego, a do 2023 roku podjęte zostaną działania, mające na celu zwiększenie przychodów polskich przedsiębiorstw , upłynnienie rynku, czy wzrost poziomu oszczędności prywatnych.
Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego przewiduje:
- do 2020 r. podjęcie działań poprawiających efektywność procedur administracyjnych dotyczących funkcjonowania podmiotów rynku kapitałowego,
- do 2023 r. podjęcie działań, takich jak zwiększenie: skali pozyskiwania kapitału przez polskie przedsiębiorstwa; płynności rynku; efektywności instytucji pośredniczących oraz wzrost poziomu oszczędności prywatnych.
- W strategii wskazano 20 najważniejszych barier dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce oraz zaproponowano ich kierunkowe przezwyciężenie w postaci 90 działań.
REKLAMA
Chodzi m.in. o działania zmierzające do podwyższenia poziomu oszczędności i inwestycji w Polsce oraz podniesienia poziomu edukacji społeczeństwa, jeśli chodzi o funkcjonowanie rynku finansowego.
Cele szczegółowe strategii to:
- zwiększenie skali pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa na rynku kapitałowym, zwiększenie płynności rynku, zwiększenie efektywności instytucji pośredniczących, zwiększenie udziału oszczędności w gospodarce, bardziej efektywne procedury administracyjne.
Jak podkreślono w komunikacie, silniejszy, bardziej rozbudowany i efektywny rynek kapitałowy przyciągający zasoby kapitału z kraju i zagranicy powinien być kluczowym elementem długoterminowej polityki gospodarczej państwa.
Przypomina się, że w 2018 r. polski rynek kapitałowy został zaklasyfikowany przez międzynarodową agencję FTSE Russell do grupy rynków rozwiniętych. Jednak analiza przeprowadzona w związku z pracami nad strategią wykazała, że rynek ten ma znacznie większy potencjał rozwoju niż aktualnie osiągany.
REKLAMA
Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego powstała we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Komisją Europejską.
Trzecia uchwała dotyczy zmian w programie „Dostępność+”
Rada Ministrów przyjęła też uchwałę w sprawie przyjęcia projektu zmiany Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020, przedłożoną przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju.
Zmiany wprowadzone do programu operacyjnego umożliwią dalszą realizację działań zgodnych z rządowym programem „Dostępność Plus” oraz exposé premiera Mateusza Morawieckiego.
Jak czytamy w komunikacie, kolejne inicjatywy, np. dotyczące zwiększania możliwości i jakości zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby; dostosowywanie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, czy wdrażanie w samorządach rozwiązań poprawiających dostępność do usług publicznych dla osób z niepełnosprawnościami – poza już realizowanymi w ramach programu operacyjnego – będą wspierały realizację zapowiedzianego w exposé programu „Przyjazna Polska”.
REKLAMA
Komunikat CIR, PAP, jk
REKLAMA