S. Karczewski: po wyborach, na posiedzeniu Senatu nie będą wprowadzone żadne istotne zmiany
Na wznowionym po wyborach posiedzeniu Senatu nie będą wprowadzone żadne fundamentalne, istotne zmiany - zapewnił w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dodał, że zebranie się Sejmu i Senatu po wyborach nie jest niezgodne z prawem.
2019-10-02, 09:58
Posiedzenie Senatu, które było planowane w dniach 25-27 września zostało przerwane 26 września i będzie wznowione już po wyborach parlamentarnych.
Powiązany Artykuł
Sprawa Mariana Banasia. Marszałek Senatu: apeluję o cierpliwość, poczekajmy na wyniki kontroli
"Dlaczego nie mamy dokończyć pracy?"
Zmiana ma związek z tym, że ostatnie posiedzenie Sejmu zawieszono do 15 października, czyli dwa dni po wyborach parlamentarnych. Wznowienie obrad Senatu w dniach 17 i 18 października ma pozwolić na rozpatrzenie i odniesienie się do ustaw, które mają być uchwalone przez Sejm.
Karczewski był pytany w środę w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, czy pamięta jakikolwiek Senat, który zebrał się już po wyborach parlamentarnych.
- Dziwię się, że ludzie się dziwią. Przecież przez ten miesiąc pracujemy. Nowo wybrany Senat i Sejm nie zbiera się jeszcze, ci posłowie nie są jeszcze posłami, my normalnie pracujemy. Dlaczego nie mamy dokończyć pracy? - podkreślił Karczewski.
"Nie ma złych intencji"
Na uwagę, że taka zmiana jest niebezpieczna, bo po ewentualnej przegranej PiS mogłaby pozwolić na to, by w ostatniej chwili do porządku Sejmu i Senatu wprowadzić zmiany, które zagwarantowałyby utrzymanie kontroli, odpowiedział: "Jest prawo, więc według tego prawa postępujemy. To jest zgodne z prawem, więc po co te zarzuty? Po co to przypisywanie nam jakichś intencji. Nie ma złych intencji. O tym mówiła pani marszałek Sejmu Elżbieta Witek i ja to powtarzam. Mamy porządek, zostanie on dokończony" - zapowiedział.
REKLAMA
Pytany, czy jest w stanie zagwarantować autorytetem trzeciej osoby w państwie, że do porządku obrad Sejmu i Senatu nie zostanie włączone po wyborach nic, co nie jest obecnie w nim zapisane, powiedział: "Nie jestem (...), ale na pewno nie żadne fundamentalne sprawy".
Karczewski był również pytany o wypowiedź senatora PiS Andrzeja Bobko, któremu PiS w sierpniu wycofało rekomendację do startu w październikowych wyborach parlamentarnych. Wcześniej polityk krytykował m.in. postawę ówczesnego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w związku z podróżami samolotami rządowymi, podczas których towarzyszyli mu na pokładzie np. członkowie rodziny.
"Nie spodziewałem się po panu profesorze takiej opinii"
Bobko w wywiadzie dla portalu wyborcza.pl powiedział: "To jest przyczynek, niestety, bardzo smutny, do tego, czym jest dzisiaj parlament. Nie jest parlamentem. Marszałek Sejmu nie jest marszałkiem Sejmu. Nie jest podmiotem, lecz bezwolnym wykonawcą instrukcji politycznych. Pani pytała, czy jako senator czuję się jak pionek. Czy jako posłowie czujemy się pionkami. No, czujemy się pionkami. Ale my to jeszcze pal sześć. Jednak nawet marszałkowie Sejmu i Senatu nie są podmiotowi! Druga i trzecia osoba w państwie!".
Według Karczewskiego "to jest bardzo krzywdząca, bardzo nieobiektywna i nieprawdziwa wypowiedź". - Ja się pod nią nie podpisuję, odnoszę się niezwykle krytycznie - powiedział. - Nie spodziewałem się po panu profesorze takiej opinii. Mogę odwrócić tylko sytuację taką, że polityka jest to gra zespołowa, polityka to jest również praca zespołowa i taka ocena jest niezwykle krzywdząca i absolutnie niesprawiedliwa, i nieuzasadniona - dodał marszałek Senatu.
REKLAMA
dcz
REKLAMA