Akcesja Albanii i Macedonii Płn. do UE. Stanowisko Grupy Wyszehradzkiej

Premierzy Grupy Wyszehradzkiej apelują o zgodę Unii Europejskiej na rozpoczęcie negocjacji z Macedonią Północną i Albanią. Szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier wysłali w tej sprawie list do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

2019-10-16, 20:44

Akcesja Albanii i Macedonii Płn. do UE. Stanowisko Grupy Wyszehradzkiej

Posłuchaj

Apel premierów Grupy Wyszehradzkiej o zgodę UE na rozpoczęcie negocjacji z Macedonią Północną i Albanią - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W liście, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, premierzy Wyszehradu wezwali do pogłębionej dyskusji na rozpoczynającym się w czwartek unijnym szczycie w Brukseli i do zmiany negatywnej decyzji.

We wtorek, z powodu weta Francji, unijni ministrowie do spraw europejskich, nie dali zielonego światła dla negocjacji i przekazali sprawę na rozpoczynający się jutro szczyt w Brukseli.

W liście do szefa Rady premierzy nawiązali do ministerialnego spotkania, zobowiązań Unii i oczekiwań dotyczących rozpoczęcia negocjacji. "Ku naszemu wielkiemu rozczarowaniu tak się nie stało" - podkreślili premierzy. Przypomnieli, że Komisja Europejska potwierdziła dobre przygotowanie Macedonii Północnej i Albanii, że te kraje przeprowadziły reformy i poprawiły relacje z sąsiadami. Dodali, że rozpoczęcie rokowań to tylko pierwszy krok na drodze długich i bardzo wymagających negocjacji.

Premierzy zwrócili też uwagę na konieczność zadbania o interesy Unii Europejskiej w świecie. "Dalsze opóźnianie pozytywnej decyzji doprowadzi do pogorszenia stabilności w regionie i znacznie ograniczy nasze możliwości odgrywania kluczowej roli w sąsiedztwie. To jest sprzeczne z naszymi interesami" - czytamy w liście premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

"Musimy zdać sobie sprawę z tego, o co toczy się gra" - napisali szefowie rządów Grupy Wyszehradzkiej. Podkreślili, że decyzja, która zostanie podjęta w tym tygodniu, w sposób nieodwracalny wpłynie na wiarygodność Unii w regionie i - co najważniejsze - będzie miała poważne i długotrwałe konsekwencje dla stabilności i bezpieczeństwa samej Europy.

"To jest moment na geopolityczne działanie" - podkreślili premierzy.

REKLAMA

mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej