Prezydent podziękował salezjanom: tworzycie wielkie dzieło modlitwy
- Wasza stuletnia historia to wielkie dzieło edukacji, wychowania i pomocy młodzieży, wychowania mądrego, takiego, jakie młodzieży jest potrzebne - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości stulecia Inspektorii Warszawskiej Salezjanów.
2019-10-18, 18:00
Posłuchaj
- Andrzej Duda wraz z małżonką spotkali się z przedstawicielami Stowarzyszeń Inspektorialnych Salezjanów w Polsce i Zgromadzenia Salezjańskiego
- Prezydent zaznaczył, że szczególne oparcie u księży i sióstr Salezjanów znajduje młodzież z trudnych środowisk, ze skromnych domów
- Salezjanie Księdza Bosko są w Kościele kleryckim instytutem zakonnym na prawach papieskich
Prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Stowarzyszeń Inspektorialnych Salezjanów w Polsce i Zgromadzenia Salezjańskiego z okazji stulecia Inspektorii Warszawskiej Salezjanów.
Powiązany Artykuł
Prezydent: pomoc dla rodziny to wyznacznik nowoczesnego państwa
W uroczystości wzięli także udział: przełożony generalny salezjanów ks. Ángel Fernández Artime, inspektor inspektorii warszawskiej salezjanów ks. Tadeusz Jarecki, radca generalny regionu Europa Środkowo-Północna ks. Tadeusz Rozmus oraz krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń.
"Wielkie dzieło modlitwy"
Prezydent podczas swojego wystąpienia podkreślił, że rocznica "to piękne 100 lat historii wielkiego dzieła, które Towarzystwo Salezjanów realizuje w Rzeczpospolitej". - To wielkie dzieło modlitwy, ale przede wszystkim edukacji, wychowania i pomocy młodzieży, wychowania mądrego, takiego, jakie młodzieży jest potrzebne - z jednej strony wiara, dyscyplina i nauka, z drugiej sport, jako ważny element budowania osobowości i rozwoju młodego człowieka - powiedział.
Dodał, że szczególne oparcie u księży i sióstr Salezjanów znajduje młodzież z trudnych środowisk, ze skromnych domów. Prezydent podkreślił, że w szkołach salezjańskich w Polsce uczy się ok. 15 tys. młodych ludzi. Prezydent wyraził też nadzieję, że działalność Towarzystwa Salezjanów w Polsce będzie rozkwitać tak, jak "rozkwita Rzeczpospolita, która odrodziła się ponad 100 lat temu".
REKLAMA
Zobowiązanie do dalszej pracy wychowawczej
- To dzisiejsze spotkanie jest dla nas wyróżnieniem, ale także zobowiązaniem do dalszej pracy wychowawczej wśród dzieci i młodzieży - powiedział ks. Tadeusz Jarecki. - Obchodząc jubileusz sięgamy w przeszłość, ale tylko po to, aby lepiej zbudować przyszłość. Zdajemy sobie sprawę, że charyzmat jest dla nas darem, ale też konkretnym zadaniem. Mamy żyć, poznawać go, mamy też ciągle go rozwijać - dodał.
Powiązany Artykuł
Prezydent: Jan Paweł II był dla świata najważniejszym Polakiem
Podkreślił, że prowadzenie szkół, ośrodków wychowawczych, burs i internatów daje możliwość kształtowania sumień i postaw młodego pokolenia Polaków. Ks. Jarecki wspólnie z przełożonym generalnym salezjanów ks. Ángelem Fernándezem Artime przekazali prezydentowi medal wdzięczności oraz dyplom za działania na rzecz dobra i rozwoju młodzieży, a także odznaczenie salezjanina abp Antoniego Baraniaka orderem Orła Białego za docenienie salezjańskiej organizacji sportowej Sl Salos w 25-lecie działalności oraz za promocję chrześcijańskich postaw wartości wśród młodych ludzi. Prezydent przekazał przedstawicielom Salezjanów biało-czerwoną flagę.
Instytut zakonny na prawach papieskich
Salezjanie Księdza Bosko są w Kościele kleryckim instytutem zakonnym na prawach papieskich. Ich oficjalna nazwa brzmi: Towarzystwo św. Franciszka Salezego. Głównym polem działalności Salezjanów jest praca z młodzieżą, zwłaszcza najuboższą i opuszczoną. Zgromadzenie prowadzi m.in. oratoria, szkoły, bursy, ośrodki młodzieżowe i powołaniowe, domy wychowawcze, wydawnictwa.
pb
REKLAMA
REKLAMA